W dniu 28 listopada 2013 r. naszą szkołę odwiedził Pan p.por. Bartosz Guła – pilot samolotów bojowych MIG-29. Inicjatorem spotkania był nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Szczepan Madej. Naszego gościa powitał serdecznie Pan Dyrektor Tomasz Świątek. Samo zaś spotkanie było realizowane w ramach edukacyjnego programu innowacyjnego dla klas mundurowych liceum ogólnokształcącego. Nasz gość, mimo młodego wieku w sposób bardzo ciekawy podzielił się swoim doświadczeniem w oblatywaniu tych jednych z najszybszych na świecie samolotów wojskowych.

„Ruch może zastąpić każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nigdy nie zastąpią ruchu"
C. T. Tissot


Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie po raz kolejny mieli sposobność uczestniczenia w niecodziennej lekcji wychowania fizycznego ... na siedząco dnia 03.12.2013 r.; wysłuchali prelekcji o wpływie aktywności ruchowej na zdrowie. W ostatnich dziesięcioleciach jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju nauki i techniki, co w znacznej mierze ułatwia człowiekowi życie, ale jednocześnie eliminują pracę fizyczną i ruch, dlatego ujemnie wpływa na zdrowie i rozwój fizyczny człowieka – powiedziała pomysłodawczyni serii odczytów, Aneta Król, nauczycielka wychowania fizycznego z tutejszej szkoły. Młodzież, w ramach powtórki z biologii, dowiedziała się o korzystnym wpływie ruchu na poszczególne układy w ciele człowieka i na dobry nastrój.

W dniu 11 grudnia 2013 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie odbył się finał Powiatowego Turnieju szkół ponadgimnazjalnych w tenisie stołowym. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Starosta Bogusław Włodarczyk, który życząc wszystkim uczestnikom sportowej rywalizacji, wręczył szkołom uczestniczącym w zawodach okolicznościowe puchary. Medale i dyplomy dla zawodników wręczył dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 Tomasz Świątek . Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców. W kategorii dziewcząt i chłopców turniej wygrali uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Opatowie.

Aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia zaprezentowali młodzieży z ZS Nr 1 w Opatowie spektakl pt. „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W sali widowiskowej OOK w dniu 5 grudnia 2013r tłumnie przybyli uczniowie i nauczyciele mieli przyjemność obejrzeć niezwykłe widowisko. Inscenizacja w reżyserii Michała Hachlowskiego miała na celu zaprosić młodych widzów do udziału w „metafizycznym zdarzeniu, gdzie zabawa przeplatała się z poezją , a śmiech z obawą o los ojczyzny". Wspaniała scenografia autorstwa Małgorzaty Satory, muzyka Michała Kowalczyka, znakomita gra aktorska, efekty specjalne zbudowały znakomitą atmosferę oddając w pełni „ducha" sztuki Wyspiańskiego.