Uczniowie klas mundurowych ZS nr 1 w Opatowie w ciągu trzech lat nauki uzyskują wiedzę ogólnokształcącą oraz umiejętności potrzebne w pracy służb mundurowych. Szkolą się z zakresu systemu GROM CCOMBAT, zgłębiają tajniki czarnej i zielonej taktyki oraz pomocy medycznej. Uczestniczą w ciekawych spotkaniach poznając pracę najważniejszych instytucji. Tym razem skorzystali z zaproszenia Prezesa Sądu Rejonowego i odwiedzili tę placówkę z okazji Europejskiego Dnia Wymiaru Sprawiedliwości ze swoimi nauczycielami panią Edytą Gwoździk i panią Małgorzatą Stępień. Spotkanie prowadzili sędzia pan Artur Łukawski i kurator sądowy pani Elżbieta Szczęśniak-Wasieczko.

Zapraszamy na audycję radiową 3 czerwca 2017r. o godzinie 17:00 w Radio Opatów.

Klasa Technikum Logistycznego w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie wzięła udział w VIII KONFERENCJI LOGISTYCZNEJ Z CYKLU „LOGISTYKA OCZAMI STUDENTÓW” pt. „Znaczenie logistyki we współczesnej gospodarce” zorganizowanej i prowadzonej przez wykładowców i studentów Politechniki Rzeszowskiej w Katedrze Systemów Zarządzania i Logistyki. Przybliżyli oni, jak wielkie znaczenie ma zarządzanie i logistyka w gospodarce kraju. Zarządzanie flotą transportową, Elektroniczna obsługa zamówienia, Stacjonarny system logistyczny w Siłach Zbrojnych RP, to tylko niektóre z tematów, które zostały poruszone przez wykładowców.

Minął tydzień od przyjazdu młodzieży z opatowskiej „Żywieniówki” do Evory w Portugalii. Dla wielu uczniów jest to pierwsza zagraniczna eskapada i pierwsze tak bezpośrednie zetknięcie z odmienną kulturą. Pobyt w Evorze to nie tylko niezwykła okazja odbycia egzotycznych praktyk zawodowych. W równej mierze jest to, zgodnie z założeniami europejskiego programu Erasmus Plus, przekraczanie granic, także tych symbolicznych, wyznaczanych przez język, tradycję i obyczaje. Czas w kolebce wielkich odkrywców geograficznych upływa Żywieniówce przyjemnie i naturalnie obfituje w emocje. Nasi kucharze godnie reprezentują społeczność szkolną, zdobywając bezcenne doświadczenie u profesjonalnych pracodawców. Praktykują w 8 punktach gastronomicznych, gdzie pod okiem nie tylko portugalskich mistrzów kuchni, wzbogacają swoją wiedzę i doświadczenie branżowe. Ich zajęcia dotyczą kulinariów portugalskich, ale również kuchni różnych krajów europejskich, afrykańskich, azjatyckich, a zwłaszcza południowoamerykańskich. Głównym powodem pobytu młodzieży jest zdobycie doświadczenia zawodowego.