Zespół Szkół nr 1 w Opatowie wzbogacił się o robota edukacyjnego PHOTON , który wprowadzi młodzież popularnej „Górki” w świat programowania oraz pozwoli na zdobycie  umiejętności przydatnych w dalszej karierze. W dniu 5 kwietnia odbyła się konferencja prasowa prezentująca projekt "Nowoczesna Szkoła Zawodowa - Nowoczesny Region", w której uczestniczyli marszałek Adam Jarubas, członek Zarządu Województwa Marek Szczepanik, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Grzegorz Orawiec oraz  dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie wraz z dwójką uczniów biorących udział w projekcie Karoliną Stępień oraz Krzysztofem Pyza. Uczniowie przyznali, że dzięki projektowi mieli szanse poznać inne regiony kraju, wyjechać za granicę i doskonalić umiejętności językowe. „Praktyki branżowe pozwoliły mi też świetnie zdać egzaminy zawodowe i uzyskać tytuł technika żywienia” - pochwaliła się Karolina Stępień, która w tym roku zdaje maturę i wiąże swą karierę z turystyką prozdrowotną i promowaniem zdrowego trybu życia.

Całkiem niedawno informowaliśmy o udziale naszych uczniów w II edycji konkursu z języka angielskiego UNDERSTAND, który odbył się 22.03.2018r. Dziś mamy wyniki i z całą pewnością powód do dumy!!! Nasi Hotelarze i Logistycy poradzili sobie z zadaniami rewelacyjnie!!! Pierwsze miejsce w województwie świętokrzyskim i czwarte w kraju z punktacją 103,75 zajęła uczennica klasy pierwszej Technikum Hotelarstwa Kinga Pater. Drugie miejsce w województwie i 9 w kraju z liczbą punktów 99,5 zdobyła uczennica tej samej klasy - Aleksandra Walasek. Obie dziewczyny ukończyły konkurs z najwyższym do uzyskania wynikiem bardzo dobrym.

Uczniowie klas mundurowych ZS nr 1 w Opatowie podczas kilku lat nauki nie tylko zdobywają wiedzę i doskonalą swoje umiejętności, ale także uczestniczą w spotkaniach z ciekawymi osobami i odwiedzają miejsca i instytucje związane ze służbami mundurowymi. Tym razem złożyli wizytę w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, które swoją siedzibę ma w Warszawie- poinformowała pani Edyta Gwoździk. To właśnie pod jej opieką oraz pana Marka Frejlicha, 30 osobowa grupa zawitała do miejsca, w którym pielęgnuje się pamięć o współczesnych weteranach.

 Przed tygodniem kolejna grupa uczniów z klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych wróciła z zagranicznego stażu w portugalskiej Evorze. W sobotę 3 marca nasi „żywieniowcy” wraz z opiekunami przybyli do Evory. Po odpoczynku udali się na lunch do jednej z tutejszych restauracji. Mieli możliwość degustacji regionalnych potraw i przysmaków. W pierwszym tygodniu staży w portugalskich restauracjach w Evorze uczniowie klasy II TŻiUG zapoznawali się z miejscami pracy i powoli wdrażali się w swoje obowiązki. Praktyki odbywały się w 7 lokalach gastronomicznych, gdzie młodzi kucharze zdobywali doświadczenie zawodowe pod okiem profesjonalnych portugalskich mistrzów kuchni: Docas Gourme, A Curva do Bacelo, Cozinha da Catarina, Cozinha da Graciete – Bowling, Friends Sushi Bar By Kenzo, Convento do Espinheiro, Restaurante Chouriçaria da Praça. Martyna Świrk oraz Oliwia Chadała staż odbywały w restauracji jednego z najlepszych i najpiękniejszych hoteli w Portugalii - pięciogwiazdkowym Convento do Espinheiro. Hotel mieści się w budynku należącym kiedyś do mnichów. Zachwyca niezwykłą atmosferą i urokiem. Jakub Jankowski i Remigiusz Wasilewski pracowali w Friends Sushi Bar By Kenzo – najlepszym barze sushi w Evorze.