W ramach projektu ,,Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe” dyrektorzy szkół technicznych Powiatu opatowskiego pani Magdalena Gdowska oraz pan Marcin Stańczyk uczestniczyli w dniach 5 -8 czerwca 2018 r. w niezwykle atrakcyjnej wizycie studyjnej w Wiedniu. W wyjeździe do austriackich instytucjach kształcących w systemie dualnym wzięli udział także przedstawiciele instytucji zrzeszających przedsiębiorców województwa świętokrzyskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego. Bogaty program wizyty rozpoczął się spotkaniem z Ambasador Polski w Austrii Pania Jolantą Różą Kozłowską, z którą poruszono kwestię kształcenia dualnego. Pani ambasador bardzo ciepło wypowiadała się o szkołach technicznych i doceniła zaangażowanie samorządu w inwestycje w szkolnictwo zawodowe. W rozmowach uczestniczył także Pan Marcin Szlachcikowski- dyrektor Zagranicznego Biura Handlowego RP w Austrii, z którym dyrektorzy szkół opatowskich podjęli rozmowy o możliwości organizacji praktyk zagranicznych dla swoich uczniów.

Pod koniec maja uczniowie z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Żywności WARSAW FOOD EXPO 2018 w Nadarzynie koło Warszawy. To wydarzenie skierowane jest zarówno do profesjonalnych odbiorców, jak i wszystkich tych, którzy lubią gotować, ciągle szukają inspiracji kulinarnych i chcieli na żywo spotkać gwiazdy kuchni. Podczas targów odbywały się warsztaty i szkolenia oraz prezentacja ofert produktowych przedsiębiorców z kraju i zagranicy. Młodzież miała także okazję porozmawiać z producentami i przedstawicielami branży gastronomicznej, którzy prezentowali żywność i napoje wysokiej jakości, produkty tradycyjne i regionalne, BIO żywność i potrawy serwowane w restauracjach, a także naczynia i urządzenia gastronomiczne.

Dnia 23 maja uczniowie klasy trzeciej Technikum Żywieniowego z wychowawcą Agnieszką Frejlich zaprosili na warsztaty gastronomiczne gimnazjalistów z Samorządowego Zespołu Szkół nr 2 w Opatowie. Tematem przewodnim przyspieszonego kursu gotowania było ,,Wyrabiane na stolnicy”. Jak nietrudno się domyślić uczniowie z olbrzymim zaangażowaniem lepili pierogi, specjalność polskiej kuchni i jej znak rozpoznawczy na świecie. Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby tej potrawy. Podstawą jest dobre ciasto - zwarte, ale i nie za twarde i nierozpadające się w czasie gotowania. Gimnazjaliści z zapałem sporządzali farsze pod czujnym okiem starszych i doświadczonych kolegów. Następnie szkolili się w niełatwej nauce ich formowania. Pierogi z kapustą i grzybami, fetą i szpinakiem oraz tradycyjne ruskie w mig znikały z talerzy rozbawionej i dumnej z siebie młodzieży. Warsztaty były także wzbogacone w naukę nakrywania do stołu, właściwego doboru naczyń stołowych i sztućców, składania serwetek. Miłym dla oka akcentem było tworzenie autorskich kompozycji kwiatowych.