Zespół Szkół nr 1

Zespół Szkół nr 1

technik żywienia i usług gastronomicznych

technik pojazdów samochodowych

technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

technik budownictwa

technik hotelarstwa

technik logistyk

liceum ogólnokształcące - klasa służb mundurowych

szkoła branżowa I stopnia

Previous Next

Zimowa edycja szkolenia GROM COMBAT dla mundurówki

Uczniowie klas mundurowych z popularnej „szkoły na górce” uczestniczyli w zimowej edycji szkolenia ,, Memoriał GROM COMBAT'', które odbyło sie w Dębicy, a zostało poświęcone pamięci operatorów JW GROM oraz zołnierzy Cichociemnych. Zorganizowano je dzięki współpracy mjr Jacka Kowalika z Fundacji GROM COMBAT z nauczycielami prowadzących UKS „Komandos” – pania Edytą Gwoździk, Panem Markiem Frejlichem i Józefem Komisarkiem.


Strzelanie z broni długiej, rozkładanie i składanie broni, musztra - to zajęcia, w których młodzież uczestniczyła w 33 Dębickim Batalionie Piechoty Lekkiej. Szkolenie w tej jednostce wojskowej zostało przeprowadzone dzięki uprzejmości dowódcy pana ppłk Rolanda Waszkowiaka i ppor Adama Szeli – poinformował pan M. Frejlich. Podczas tego wyjazdu duży nacisk został położony na zajęcia z zakresu medycyny pola walki, które poprowadził pan mjr Jacek Kowalik i udzielania pomocy przedmedycznej poprowadzone przez pana Marka Borkowskiego. Uczniowie klas II LOM Karol Głąb, Kacper Adamczak, Daniel Walczyk i Dominik Ciach byli pod ogromnym wrażeniem tego szkolenia i podkreślali w swoich wypowiedziach, że chcieliby ponownie uczestniczyć w zajęciach o takiej tematyce. Umiejętności zdobywane na szkoleniu są niezwykle przydatne, a umiejętności tam zdobyte wraz z wyniesiona wiedzą można będzie wykorzystać, jesli zajdzie taka konieczność – podkreslili chłopcy. 54 uczestników Memoriału doskonaliło swoje umiejętności z taktyki czarnej i zielonej, poruszania się w szyku, systemu GROM COMBAT, walki wręcz z nożem. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się zajęcia z crossfitu, które poprowadził pan ppor Adam Szela w Klubie Sportowym ,,Plaza”, o czym wspomnieli uczniowie Konrad Góra i Jakub Rębacz.

Zimowe szkolenia stały się już tradycją mundurówki ze szkoły ,,na górce” i choć aura była tym razem bezśnieżna, to jednak ostre i mroźne powietrze hartowało młodzież podczas szkolenia, które zostało przeprowadzone w lesie.

Dużym wsparciem dla kadry instruktorskiej sa absolwenci ZS nr1 w Opatowie, którzy kilka lat temu sami byli uczestnikami wielu szkoleń - powiedziała pani Edyta Gwoździk. Wielką dumą napawa nas to – kontynuowała, że doczekaliśmy chwili, gdy wśród naszych wychowanków mamy studentów uczelni wojskowych i tych, którzy związali swoje zycie zawodowe ze służbą mundurową. Dziś – Przemysław Kidoń, Mateusz Firmanty, Zuzanna Kowalik, Grzegorz Słowik, Konrad Olaś, Dominik Orłowski wspierają instruktorów dzieląc się swa wiedzą z młodszymi rocznikami.

Podczas szkolenia nie zabrakło również czasu na rozmowy dotyczące misji, w których brali udział operatorzy GROMu, elementów szkolenia tych żołnierzy, jak również Cichociemnych. Na zakończenie mjr Jacek Kowalik wręczajac uczestnikom Memoriału GROM COMBAT certyfikaty podkreślł, że bardzo sieszy go, gdy widzi jak opiekunowie klas mundurowych dbają o to, aby młodzież zdobywała różne umiejętności przydatne w służbach mundurowych, ale także dostarczają im wiedzy związanej z historią żołnierzy, którzy stanowią wzór dla uczniów klas mundurowych. Podkreslił równiez swa dumę z absolwentów, którzy z wielkim zaangażowaniem wspierają działania dla młodszych kolegów.