Uczniowie klas mundurowych pod opieką nauczycieli pani Edyty Gwoździk, pana Marka Frejlicha i pana Marka Borkowskiego wybrali się do Lublina, by zrealizować jeden z elementów przygotowujących młodzież do pracy w służbach mundurowych.

Podczas całego cyklu kształcenia uczniowie Liceum Służb Mundurowych, oprócz wiedzy ogólnokształcącej i doskonalenia sprawności fizycznej mają możliwość zapoznania się z aspektami pracy różnych formacji mundurowych. Dzięki uprzejmości prezesa Portu Lotniczego w Lublinie pana Sebastiana Meitza i współpracy z Fundacją GROM COMBAT prowadzonej przez pana mjr Jacka Kowalika uczniowie opatowskiej mundurówki mogli zapoznać się ze specyfiką pracy Służby Ochrony Lotniska.

Port Lotniczy w Lublinie jest najmłodszym a jednocześnie najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce, został otworzony w grudniu 2012 roku, czyli zaledwie 7 lat temu. Młodzież poznała pomieszczenia znajdujące się w tzw. części naziemnej( np. Terminal) oraz w części podziemnej, jak również pomieszczenia techniczne dostępne tylko dla pracowników Lotniska. O obowiązkach i formie pracy w Służbie Ochrony Lotniska opowiadał Komendant SOL pan Andrzej Sikorski, który przedstawił wiele ciekawych informacji dotyczących tej służby mundurowej.

Kolejnym punktem wizyty w Lublinie były Targi „Pasje - strzelectwo, survival”, gdzie młodzież wybrała się ze swoimi nauczycielami. W hali Targów Lublin znalazło swoją lokalizację ponad 100 firm branżowych z całego kraju, które prezentowały broń, optykę, odzież i akcesoria strzeleckie. Największy zachwyt wzbudził Tor paintballu laserowego oraz strzelnica łukowa - powiedzieli Kacper Wałek i Jakub Niedbała uczniowie klasy III - mogliśmy spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku bloczkowego, łuku hunter i łuku klasycznego. Duże zainteresowanie wzbudziła także strzelnica ASG, gdzie mogli wykorzystać swoje umiejętności strzeleckie w posługiwaniu się bronią krótką i długą.

Część młodzieży uczestniczyła także w szkoleniu survivalowym. Wszyscy uczestnicy wyjazdu do Lublina z ciekawością wysłuchali informacji od przedstawicieli różnych formacji mundurowych na temat specyfiki ich pracy, min. Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Każdy mógł znaleźć tam coś, co go szczególnie interesuje - powiedzieli Dominik Ciach i Kacper Adamczak - uczniowie klasy II LOA. Pobyt w Lublinie został szczelnie wypełniony informacjami cennymi dla uczniów mundurówki - podkreślili wychowawcy klas mundurowych.