5 grudnia 2019 roku uczennice Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie, na czele z przewodniczącą Samorządu Szkolnego - Patrycją Kalitą z klasy III Technikum Logistycznego, uczestniczyły w panelu dyskusyjnym pt. „Porozmawiajmy o nas”, zorganizowanym przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele samorządów uczniowskich z opatowskich szkół średnich: „Górki”, „Bartosza” oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Podczas debaty uczniowie rozmawiali na temat samorządności oraz potrzeb młodzieży z terenu powiatu opatowskiego. Przedstawiciele samorządów uczniowskich wspólnie doszli do wniosku, iż istnieje potrzeba utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy, która byłaby głosem młodych ludzi w środowisku lokalnym. Wydarzeniem tym nawiązano do niedawnej V edycji Forum Organizacji Młodzieżowych „Wspólnie dla Przyszłości”, które odbyło się we wrześniu w Łodzi. Głównym celem tej inicjatywy jest angażowanie i zrzeszanie polskich organizacji młodzieżowych, działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, nastawionego przede wszystkim na integrację i rozwój. Forum to doskonałe miejsce na wspólną naukę poprzez prowadzenie paneli dyskusyjnych z udziałem honorowych gości, warsztatów oraz wymianę doświadczeń. Zwieńczeniem młodzieżowej debaty było podpisanie deklaracji „Wspólnie dla Przyszłości” przez przedstawicieli samorządów szkolnych z poszczególnych opatowskich szkół średnich. Powstałe porozumienie umożliwi uczniom rozpoczęcie współpracy na wielu płaszczyznach. Dzięki utworzonej Młodzieżowej Radzie Gminy młodzi ludzie będą mieli szansę na prężne odkrywanie nowości z zakresu budowania zespołu, zarządzania projektami, kreowania wizerunku czy pokonywania trudności podczas wystąpień publicznych.