W dniu 03.12 2019 r. uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki wzięli udział w branżowym szkoleniu zorganizowanym w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie przez nauczycieli we współpracy z firmą A.R. Chmielewski z Kleczanowa reprezentowaną przez pana dyrektora do spraw handlowych Marcina Czuję. Tematem szkolenia było „Agrotronika w budowie ciągników, kombajnów zbożowych oraz ich współpraca”.

Podczas szkolenia omawiane były ciągniki Deutz – Fahr oraz systemy zintegrowane z maszynami. Specjalista Deutz – Fahr pan Jarosław Figurski przedstawił system ISOBUS jako standard komunikacji między ciągnikiem a maszyną, gdzie poprzez gniazdo podaje się informację do sterowania maszyny takie jak: teoretyczna prędkość jazdy ciągnika, faktyczna prędkość jazdy, prędkość obrotowa WOM, położenie ramion tylnego podnośnika oraz inne w zależności od maszyny współpracującej. System ten pozwala sterować maszyną z poziomu monitora w ciągniku. Systemy te działają w komunikacji z satelitą i poprzez sieć telefonii komórkowej.

Szkolenie pozwoliło przyszłym technikom zapoznać się z praktyczną metodą pracy ciągnika i różnego typu maszynami, ich konfiguracja pozwala na pracę z dokładnością do 2 cm.

Poruszone zagadnienia bardzo zainteresowały młodych rolników, którzy zyskali nową wiedzę przydatną w dalszej nauce i późniejszej pracy.

Przedstawiciel firmy A. R. Chmielewski zaoferował uczniom 6 miejsc na miesięczną praktykę zawodową. Zaproponował także staże wakacyjne.

W ten między innymi sposób nasza szkoła wpisuje się w politykę oświatową państwa w zakresie kształcenia dualnego.