12 listopada bieżącego roku uczniowie klas: I i II Technikum Hotelarstwa oraz Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie w ramach kształcenia dualnego zgłębiali tajniki swojego przyszłego zawodu w czterogwiazdkowym Hotelu Tęczowy Młyn w Kielcach.

Młodzież naszej szkoły spotkała się z ogromną życzliwością ze strony dyrektora hotelu
i personelu mając możliwość zapoznania się ze strukturą organizacyjną obiektu, zadaniami działu służby pięter   i zakresem obowiązków pracowników housekeepingu oraz współpracą tego działu
z innymi działami w obiekcie hotelarskim. Młodzi hotelarze mieli możliwość zobaczenia różnych jednostek mieszkalnych i omówienia ich pod kątem wyposażenia podstawowego i uzupełniającego zgodnego z wymogami kategoryzacyjnymi oraz przystosowania dla osób niepełnosprawnych. Uczniowie zapoznali się również z pracą „ serca hotelu” czyli recepcji, omówili procedurę i dokumentację przyjęcia do hotelu gościa indywidualnego, gościa grupowego, procedurę obsługi gościa VIP oraz procedurę i dokumentację wymeldowania gościa z hotelu.

Z kolei uczniowie TżiUG poznali hotel „od kuchni”,widząc układ funkcjonalny pomieszczeń, specjalistyczny sprzęt gastronomiczny, elementy obsługi gości hotelowych. Dyrektor hotelu podkreślił podczas spotkania z młodzieżą, iż wybrali doskonały i bardzo poszukiwany obecnie na rynku pracy zawód. Pracowitość, pasja, zaangażowanie i znajomość języków obcych – to wg niego niezbędne przymioty współczesnego pracownika hotelu.

Druga część zajęć branżowych dotyczyła realizowanej w szkole profilaktyki uzależnień od przemocy, alkoholu, narkotyków i środków psychoaktywnych. Uczniowie uczestniczyli w projekcji nowego filmu Jana Komasy pt.: „Boże ciało”, po obejrzeniu którego odbyła się dyskusja na temat dylematów moralnych głównego bohatera i problematyki ukazanej w filmie. Zajęcia z profilaktyki to część programu realizowanego w szkole na zajęciach biologii pt. Stop zagrożeniom!

Zajęcia prozawodowe i profilaktyczne zorganizowały nauczycielki przedmiotów branżowych: Agnieszka Frejlich i Iwona Winiarczyk-Kapsa.