Astronomia jest jedną z najstarszych nauk, jedną z niewielu, gdzie amatorzy mogą nadal odgrywać aktywną rolę. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii pod patronatem starosty opatowskiego pana Tomasza Stańka zorganizowało razem ze „Szkołą na Górce” „Spotkanie pod gwiazdami”. Współorganizatorami było: Stowarzyszenie „Miodowy Młyn” oraz Stowarzyszenie ”Puszek” działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Jałowęsach. Słodki poczęstunek w postaci pączków i krówek zapewnili sponsorzy imprezy: cukiernia „U Szarego” i Krówka Opatowska.

Podczas imprezy członkowie kieleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii przeprowadzili wyjątkowe warsztaty astronomiczne, podczas których Mikołaj Sabat zabrał uczestników w trwającą ponad sto lat podróż po Układzie Słonecznym najszybszym na świecie statkiem kosmicznym. Lot z prędkością ponad 32000 km/h przebiegł bez szwanku. W kolejnej prelekcji Adam Tużnik przybliżył najnowsze odkrycia w dziedzinie astronomii. Można było podziwiać pierwszy obraz „czarnej dziury” – obiekt do niedawna hipotetyczny, postulowany dzięki podstawom teoretycznym tak tęgich umysłów jak A. Einsteina czy S. Hawkinga, a także dowiedzieć się co nieco o teleskopach i radioteleskopach, jakich używają współcześni astronomowie. Nie przydadzą się jednak takie wynalazki, żeby obejrzeć „Księżyce Kordylewskiego”. Zamiast nowoczesnego sprzętu lepiej sprawdziła się tu podróż dookoła Afryki, jaką odbył kolejny prelegent pan Andrzej Letkowski, który uczestniczył w wyprawie zorganizowanej przez Kazimierza Kordylewskiego, odkrywcę tajemniczych pyłowych satelitów Ziemi. W interesującym wykładzie wyjaśnił jak można je zaobserwować, a wykład ubarwił ciekawostkami z niebezpiecznej wyprawy.

Najciekawsze jednak były obserwacje gwiazd i planet przez teleskopy. Można było obejrzeć pierścienie Saturna, Słońce i inne gwiazdy.

Poza uczniami i nauczycielami „Szkoły na Górce” w imprezie udział wzięli również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oraz nr 2 w Opatowie, wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Jałowęsach oraz wszyscy chętni z miasta i okolic.