Zespół Szkół nr 1

Zespół Szkół nr 1

technik żywienia i usług gastronomicznych

technik pojazdów samochodowych

technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

technik budownictwa

technik hotelarstwa

technik logistyk

liceum ogólnokształcące - klasa służb mundurowych

szkoła branżowa I stopnia

Previous Next

40-godzinne szkolenie mundurówki „szkoły na górce” w lesie z mjr GROMu Jackiem Kowalikiem

Uczniowie Liceum Służb Mundurowych ZS nr1 w Opatowie podczas licznych szkoleń, w których uczestniczą w ciągu roku szkolnego, zdobywają umiejętności potrzebne do pracy w służbach mundurowych, ale także wzbogacają wiedzę na temat przeszłości naszej ojczyzny i tych, którzy jej wiernie służyli. Szczególną czcią otaczają żołnierzy walczących podczas II wojny światowej, broniących Polski i naszej małej ojczyzny - bohaterów Gór Świętokrzyskich - partyzantów Zgrupowania Ponury - Nurt.

Siedem lat temu został zorganizowany pierwszy Biwak Ponury - Nurt, twórcy tego pomysłu chcieli, aby młodzi ludzie mogli poczuć jak partyzanci bytowali w lesie, jak tworzyli swoje kryjówki, w jaki sposób odbywały się ich szkolenia. Jednocześnie pragnęli , aby młodzież poznawała historię tych miejsc i ludzi. Dlatego zawsze dbali też o walor edukacyjny zapraszając osoby związne rodzinnie z mjr  „Ponurym” i mające wiedzę na temat działań jego oddziału. Z każdym kolejnym rokiem Biwak cieszy się coraz większą popularnością wśród uczniów mundurówki, którzy bardzo chętnie angażują  się w to przedsięwzięcie.

Tym razem 50-osobowa grupa młodzieży z klas mundurowych oraz absolwentów pod czujnym okiem swych wychowawców pani Edyty Gwoździk, Marka Frejlicha i Roberta Gubernata oraz instruktorów Grom Combat już po raz siódmy wyruszyła na szkolenie w warunkach leśnych. VII edycja Biwaku Ponury – Nurt u podnóża Szczytniaka pozwoliła uczestnikom sprawdzić ich umiejętności, zdobywaną w ciągu kolejnych szkoleń wiedzę. Młodzież uczestniczyła w szkoleniu survivalowym, uczyła się piosenek patriotycznych i partyzanckich, kamuflażu i maskowania w lesie oraz doskonaliła umiejętności z pomocy przedmedycznej w warunkach polowych. Wspaniałym doświadczeniem była gra terenowa, której celem było wykonywanie zadań związanych z wiedzą na temat żołnierzy Cichociemnych i oddziału mjr Jana Piwnika oraz dotarcie na Szczytniak. Wielu cennych informacji dostarczyło uczniom spotkanie z zaprzyjaźnioną ze szkołą bratanicą mjr „Ponurego” - panią Teresą Piwnik oraz  ks. Janem Mikosą, który osobiście znał  oddział tego bohatera.

Podczas Biwaku młodzież uczestniczyła także w zawodach strzeleckich przeprowadzonych dzięki wsparciu Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczpospolitej o Puchar mjr Jacka Kowalika. W klsyfikacji generalnej w kategorii dziewcząt wynik był następujący: I miejce – Kinga Sczepaniak, II – Iwona Kawalec, III- Oliwia stępień; w kategorii chłopców: Kacper Wałek - I miejsce, Kacper Adamczak - II, Marcin Pyza - III; natomiast w kategorii dla absolwentów: Konrad Zygadło - I, Dominik Orłowski - II, Jakub Bezak – III.
VII edycja Biwaku Ponury - Nurt stała się wspaniałą przygodą  dostarczającą wielu ciekawych przeżyć młodym ludziom, którzy swoją przyszłość wiążą ze służbą mundurową. Mjr Jacek Kowalik podsumowując tegoroczną edycję podkreślił jak ważne są więzi międzypokoleniowe, szacunek do przeszłości i chęć nieustannego doskonalenia się, którą widzi w młodzieży uczestniczącej w Biwaku.