Od wielu lat w Zespole Szkół nr 1 w  realizowany jest program profilaktyczny „Stop zagrożeniom”. W tym roku działania wynikające z tego programu rozpoczęły się od udziału uczniów klas Liceum Służb Mundurowych i Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w projekcji filmu „Mój piękny syn”. Zmagania młodego człowieka z uzależnieniami od narkotyków i alkoholu to główny problem, jaki został ukazany w filmie. Po projekcji filmu uczniowie uczestniczyli w dyskusji z nauczycielami na temat poruszanych problemów dotykających młodych ludzi.

Ważnym elementem realizacji wspomnianego programu są spotkania młodzieży z przedstawicielem Sanepidu p. Sylwią Kot, która podczas swoich wizyt przedstawiła zagadnienia związane z zagrozeniami wynikającymi ze stosowania używek. W ramach realizacji programu „Stop Zagrożeniom” został również ogłoszony konkurs literacki i plastyczny związany z profilaktyką uzależnień. Finałem Dni Profilaktyki w ZS nr1 w Opatowie będzie spektakl teatralny, który przygotowuje Grupa Teatralna „Ingenium”. Koordynatorami programu profilaktycznego „Stop zagrozeniom” są p. E. Gwoździk, p. M. Frejlich oraz p. A. Frejlich.