1 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Nauczyciele koordynujący pracę klas mundurowych w ZS nr1 w Opatowie pani Edyta Gwoździk oraz pan Marek Frejlich każdego roku przygotowują z młodzieżą obchody tego święta. Tym razem przy współpracy z Powiatowym Centrum Kultury zorganizowali spotkanie z regionalistą i pasjonatem historii.


Pan Zbigniew Zybała zaprezentował prelekcję dotyczącą Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie mundurówki obejrzeli film „Ostatni żołnierze Ponurego”, który jest ważnym bohaterem Gór Świętokrzyskich. Kolejny film „Miłość w czasach wyklętych” przybliżył uczniom tragiczne losy żołnierzy niezłomnych. Następnym elementem obchodów była defilada wszystkich klas mundurowych przygotowana przez p. Marka Frejlicha, a później uczczenie minutą ciszy Żołnierzy Wyklętych.