Bitwa Opatowska, która rozegrała się 21 lutego 1864 r. była jedną z kończących Powstanie Styczniowe. Uczniowie i nauczyciele ZS nr 1 w Opatowie, by uczcić pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń zaangażowali się w uroczyste obchody 155 rocznicy Bitwy Opatowskiej. Grupa Teatralna „Ingenium” prowadzona przez panią Edytę Gwoździk zaprezentowała spektakl „Chwała zwyciężonym”. Licznie zgromadzona w sali widowiskowej Opatowskiego Ośrodka Kultury publiczność z wielkim wzruszeniem obejrzała przedstawienie ukazujące dramatyczne losy powstańców, którzy walczyli o wolność ojczyzny poświęcając jej swoje życie.

Młodzież z klas mundurowych w kostiumach z Księstwa Warszawskiego dumnie zatańczyła poloneza, do którego choreografię przygotował pan Marek Frejlich. W spektaklu zostały wykorzystane utwory z repertuaru Marka Grechuty i Jacka Wójcickiego, które wykonali Patrycja Dubik i Szymon Banaś. Pojawiły się fragmenty prozy Stefana Żeromskiego, wiersze opatowskich poetów oraz listy powstańców styczniowych. Młodzi artyści z wielkim zaangażowaniem odegrali sceny spotkania powstańców szukających chwilowego schronienia, jak również tych, którzy ciężko ranni, tuż przed śmiercią żegnali swoich bliskich. Słowa ''Gloria victis- chwała zwyciężonym'' stanowiące tytuł przedstawienia, były jednocześnie hołdem złożonym uczestnikom Bitwy Opatowskiej i Powstania Styczniowego. Spektakl zaszczycili swoją obecnością Starosta Opatowski pan Tomasz Staniek i Burmistrz Miasta i Gminy Opatów pan Grzegorz Gajewski, który podziękował młodzieży i nauczycielom z ZS nr 1 w Opatowie za piękny spektakl oraz zaangażowanie i pamięć o bohaterach Bitwy Opatowskiej. Druga część uroczystości odbyła sie na Rynku Opatowa pod pomnikem pułkownika Ludwika Zwierzdowskiego „Topora”, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. ZS nr 1 w Opatowie reprezentowała dyrekcja szkoły pani Magdalena Gdowska i pan Piotr Cybula oraz 120 uczniów klas liceum służb mundurowych z  wychowawcami: panią Edytą Gwoździk, panem Markiem Frejlichem, panem Szczepanem Madejem i panem Robertem Gubernatem.