Wycieczka klasowa to super okazja do integracji klasy, lepszego poznania się, zaprzyjaźnienia, to także szansa na poznanie czegoś nowego, zdobycie cennej wiedzy i zrelaksowanie się w sympatycznym towarzystwie. Taka właśnie była wizyta pierwszych klas Technikum Logistycznego w Kielcach 17.02.2019r. Początkowo zastanawialiśmy się cóż ciekawego może nas spotkać w banku? A jednak warsztaty przeprowadzone przez pana Łukasza Pastuszyńskiego, specjalistę do spraw komunikacji społecznej, okazały się niesamowitym zastrzykiem wiedzy na temat historii bankowości centralnej oraz działalności NBP. Czy potrafilibyście odpowiedzieć na pytanie z czego robione są banknoty? Kto jest projektantem tych obecnie używanych w naszym kraju i jednocześnie autorem serii Wielcy Polacy? Jaka waluta jest najczęściej podrabiana przez oszustów na świecie i dlaczego? Czy wyprane przez przypadek 100zł w kieszeni spodni nadaje się tylko do wyrzucenia? Jaka jest średnia „długość życia” banknotu od momentu wyjścia z mennicy do trafienia na przemiał? Jakie ryzyko wiąże się z użytkowaniem kryptowalut czyli tzw. bitcoin-ów? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi poznaliśmy właśnie podczas warsztatów w NBP.

Wielu z nas nie miało jeszcze możliwości korzystania w życiu codziennym z najwyższego nominału jaki mamy w Polsce – czyli 500 zł. Podczas zajęć w NBP zapoznaliśmy się nie tylko z szatą graficzną tego banknotu, z tym co kierowało A. Heidrichem przy wyborze wizerunku króla Jana III Sobieskiego ale również poznaliśmy jego zabezpieczenia, oraz detale, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę będąc w jego posiadaniu, aby nie dać się oszukać fałszerzom. Jednym z najciekawszych punktów warsztatów był szybki kurs rozpoznawania autentyczności banknotów PLN i niecodzienna możliwość samodzielnego sprawdzenia prawdziwości walut za pomocą nowoczesnych testerów na podczerwień. Mogliśmy także poczuć się jak prawdziwi posiadacze wielkich pieniędzy trzymając w rękach 150 tysięcy zł. – co prawda tylko w postaci brykietu zrobionego ze zmielonych i sprasowanych banknotów dwustuzłotowych, które zostały już wycofane z obiegu - ale zawsze coś.
Najlepsza wycieczka to taka, która łączy pożyteczne z przyjemnym, dlatego też kolejnym punktem naszej wyprawy było kino Helios. Film spodobał się każdemu, był naprawdę wciągający, a co najważniejsze niósł ze sobą mądry i pouczający przekaz zwłaszcza dla młodego człowieka. Czas wolny po seansie filmowym spędziliśmy na... jedzeniu, bo przecież nic tak nie cementuje przyjaźni jak pogaduchy przy stole.