srebna tarcza 2019

Tylko dwa lata potrzebował Zespół Szkół nr w Opatowie na zdobycie „Srebrnej Tarczy” w ogólnopolskim rankingu Techników organizowanym rokrocznie przez miesięcznik edukacyjny „Perspektywy”. W 2017 roku „Górka” pokryła się brązem i zgodnie z obietnicami zarówno dyrekcji, nauczycieli, jak i uczniów awansowała w tym prestiżowym konkursie szkół. Opatowskie Technikum uplasowało się na bardzo wysokiej 8 pozycji w województwie.
„Technika cieszą się coraz większą popularnością – powiedziała Magdalena Gdowska, dyrektor placówki – młodzież poszukuje w dzisiejszych czasach szkoły, która daje perspektywy, czyli dobrze płatną, łatwą do zdobycia pracę, a staranne technikalne wykształcenie jest jej gwarantem. Nasi absolwenci-technicy opuszczają szkołę, jako wzorowo wykwalifikowani specjaliści, biegle władający obcym językiem zawodowym, profesjonaliści o wysokim poczuciu etyki zawodowej. Nie może być inaczej! Szkoła zajmuje się kształceniem zawodowym od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, nie jest więc pionierem w tej dziedzinie. Oczywiście w czasie kolejnych dekad nastąpiło wiele zmian. Możemy pochwalić się specjalistycznymi pracowniami, nowoczesnym sprzętem dydaktycznym, skomputeryzowanymi symulatorami i laboratoriami językowymi, wymieniać można by długo. Przyszli technicy uczą się obecnie w tak zwanym systemie dualnym, łącząc wiedzę teoretyczną z praktyką zawodową, a tę zdobywają nie tylko w szkolnych pracowniach i u pracodawców, ale w całej Europie: Szwajcarii, Niemczech, Włoszech czy Portugalii. Otrzymują tym samym certyfikaty, uprawniające ich do pracy w państwach Unii Europejskiej. Nad adeptami hotelarzami, mechanizatorami rolnictwa, logistykami czy żywieniowcami czuwa doświadczona kadra pedagogiczna, specjaliści w swoich dziedzinach, a to znaczy, że sukces jest gwarantowany”.

Żeby otrzymać to zaszczytne wyróżnienie szkoła musiała wykazać się bardzo wysokimi wynikami z egzaminów zawodowych i maturalnych zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych oraz wylegitymować sukcesami w olimpiadach. „Nauka w technikum wymaga dużego wysiłku– powiedziała Dominika, uczennica Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych – oprócz przedmiotów ogólnokształcących, trzeba się uczyć przedmiotów zawodowych. Można jednak to łatwo pogodzić. Wiem, że jako absolwentka technikum mam większe szanse na znalezienie pracy. Już w trakcie nauki w szkole mogę zarabiać, gdyż na zagranicznych stażach otrzymujemy wynagrodzenie. Mogę w ten sposób odciążyć finansowo rodzinę. Otrzymałam też pierwsze oferty pracy, kiedy byłam stażystką w Portugalii. W przyszłości połączę pracę ze studiami, gdyż pragnę zostać dietetykiem”.
Już dziś dyrekcja, nauczyciele i uczniowie zgodnie obiecują stanąć w szranki po złoto. Wszak wiadomo, że sukces tylko zaostrza apetyt.