Uczniowie klas mundurowych ZS nr1 w Opatowie kolejny raz uczestniczyli w szkoleniu przybliżającym im pracę w służbach mundurowych. Dwudniowe szkolenie zostało zorganizowane przez nauczycieli koordynujących pracę klas mundurowych panią Edytę Gwoździk i pana Marka Frejlicha oraz Fundację GROM COMBAT, która patronuje mundurówce ,, szkoły na górce''. Dla młodzieży było to 40 godzin spędzonych bardzo intensywnie, instruktorzy przygotowali zjęcia zróżnicowane tematycznie. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z podstawami spadochroniarstwa, budową spadochronów i zasadami bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas skoków spadochronowych. Zajęcia poprowadził doswiadczony skoczek, instruktor spadochroniarstwa. Doskonalili swoje umiejętności z systemu samoobrony GROM COMBAT i terenoznawstwa. Instruktorzy pozostajacy w czynnej służbie wojskowej przeprowadzili Militarny Trening Funkcjonalny, który stanowi jeden z elementów toru sprawnościowego do różnych służb mundurowych.

Istotnym elementem szkolenia dla klas mundurowych naszej szkoły od pewnego czasu jest szkolenie wodne, do którego dużą uwagę przywiązuje pan mjr Jacek Kowalik ( b.operator GROMu i certyfikowany instruktor nurkowania, prezes Fundacji GROM COMBAT). Dlatego też kilka godzin zostało poświęcone na zajęcia, które mjr Kowalik przeprowadził na basenie, ucząc młodzież podstaw nurkowania. 70 osobowa grupa podzielona na 4 sekcje nie miała czasu na nudę. Zajęcia trwały do późnych godzin nocnych, by po krótkiej przerwie na sen szkolenie mogło być kontynuowane. Ponieważ ważnym elementem edukacji uczniów mundurówki są zajęcia nawiązujące do wydarzeń historycznych, podkreślających patriotyzm, zwłaszcza w roku obchodów 100 lecia Niepodległości Polski, podczas tego szkolenia również ich nie zabrakło. Młodzi ludzie spotkali się z członkami rodzin żołnierzy Cichociemnych, wśród których była zaprzyjaźniona z klasami pani Teresa Piwnik - bratanica płk Jana Piwnika ,, Ponurego'', jak również pan Szczepan Mróz - prezes Stowarzyszenia Pamięci Ponury – Nurt, jeden z konsultantów do spraw powstającego filmu o Ponurym, znający doskonale historię majora Jana Piwnika. Spotkanie, jak na temat przystało miało miejsce przy ognisku, na leśnej polanie u podnóża Szczytniaka, gdzie nastąpiło pożegnanie Ponurego z żołnierzami przed jego oddelegowaniem na Nowogródczyznę. Młodzież nie kryła swego zmęczenia, ale też ogromnej satysfakcji ze szkolenia, w którym uczestniczyła. Dla uczniów klasy I LOM A Daniela Walczyka i Dominika Ciach było to pierwsze szkolenie, które wzbudziło w nich ogromny zachwyt - wiemy, że dokonaliśmy włwściwego wyboru kierunku nauki i szkoły - stwierdzili chłopcy, dodając, że informacje, jaki uzykiwali od starszych kolegów całkowicie się potwierdziły. W najbliższym czasie pojawią się kolejne szkolenia- niespodzianki dla naszej młodzieży- powiedzieli jednogłośnie opiekujący się nimi nauczyciele, dodając, że zadowolenie uczniów jest motywacją do dalszej pracy.