„Polonia semper fidelis" to hasło przyświecające XVII edycji Festiwalu Eutrapelia, którego inauguracja odbyła się 13 listopada 2013 roku w Stalowej Woli. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem J. E. ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza w Kościele Bożej Opatrzności. Na uroczystość przybyły grupy młodzieży z 48 szkół ponadgimnazjalych z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Patronami Festiwalu byli J. E. ks. Biskup K. Nitkiewicz, wojewodowie, marszałkowie i kuratorzy wspomnianych województw, Katedra Pedagogiki Pastoralnej i Teologii Wychowania KUL w Stalowej Woli oraz Telewizja Kablowa STELLA.

Druga część uroczystości odbyła się w Miejskim Domu Kultury, gdzie delegacje z poszczególnych szkół i zaproszeni goście mogli podziwiać program artystyczny „ Polonia semper fidelis". Widowisko teatralne „ Polska- moja Ojczyzna. Bądź wierny" zaprezentowała Grupa Małych Form Teatralnych z ZS NR 1 prowadzona przez panią Edytę Gwoździk. Młodzież z tej szkoły zatańczyła także Poloneza w choreografii pani Moniki Masternak. Uczniowie z ZS NR 1 w Opatowie reprezentując województwo świętokrzyskie i powiat opatowski pokazali swój kunszt artystyczny poprzez przepiękne recytacje i wokalne wykonania utworów o tematyce patriotycznej. Ich występ spotkał się z wielkim uznaniem publiczności i organizatorów Festiwalu.