Młodzież ucząca się w klasach mundurowych ZS nr1 w Opatowie podczas kilku lat uczęszczania do szkoły, oprócz wiedzy ogólnokształcacej, zdobywa wiele umiejętności, które przez cały tok nauki są doskonalone. Znakomitą okazją do sprawdzenia posiadanej wiedzy, ale także zdobywania nowych doświadczeń był wyjazd do 33 Batalionu Dębickiego - poinformowała pani Edyta Gwoździk. 45-osobowa grupa pod opieką wychowawców: pani Edyty Gwoździk, pana Marka Frejlicha i pana Roberta Gubernata wyruszyła na kolejne szkolenie. Zostało ono zorganizowane przy współpracy z Fundacją GROM COMBAT i jej wiceprezesem panem Adamem Szelą. Z młodzieżą spotkał się dowódca pan podpułkownik Roland Waszkowiak.

Młodzi pasjonaci służb mundurowych zapoznali się z funkcjonowaniem jednostki w Dębicy, a następnie w pododdziałach odbyli szkolenie. Jednym z jego elementów była prezentacja uzbrojenia 33BD, a następnie rozkładanie i składanie broni. Ponieważ musztra stanowi inegralną część służby wojskowej, uczniowie pod okiem doświadczonego żołnierza podporucznika Mariusza Pustułki, ćwiczyli właśnie te umiejętności. Kilka cennych podpowiedzi na pewno urozmaici zajęcia, które prowadzę dla klas mundurowych- powiedział pan Marek Frejlich. Wielką atrakcją dla młodzieży była jazda wojskowymi quadami po terenie jednostki. Natomiast największe emocje wzbudziły zajęcia z czarnej taktyki. Tym razem było to schodzenie po ścianie w asekuracji liny, a póżniej zjazd na linie z ewakuowanego budynku. Uczniowie zapoznali się z prawidłowym mocowaniem uprzęży, wiązaniem węzłów na linach, by później doświadczyć w praktyce zdobytych umiejętności. Te ćwiczenia przeprowadził dla młodzieży podporucznik Mariusz Baran. Zaprzyjaźniony z klasami mundurowymi ZS nr1 w Opatowie- pan Adam Szela, przygotował jeszcze jedna niespodziankę, jaką była wizyta w aeroklubie w Mielcu i podstawowe szkolenie przygotowujące do skoków spadochronowych. Zainteresowani tą dyscypliną uczniowie będą odbywac szkolenie spadochronowe w okresie wakacji. Dzień pełen wrażeń, utrwalonych i zdobytych umiejętności dobiegł końca i uczniowie wraz ze swymi nauczycielami powrócili do szkolnej rzeczywistości. Nie było to jednak ostatnie szkolenie w tym roku szkolnym. Nauczyciele koordynujący pracę klas mundurowych pani Edyta Gwoździk, pan Marek Frejlich i pan Robert Gubernat już przygotowują kolejne atrakcyjne wyjazdy szkoleniowe dla swoich uczniów.