W dniu 20 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Kijanach woj. Lubelskie odbyła się XLII Okręgowa Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w blokach tematycznych: Produkcja RoślinnaProdukcja, ZwierzęcaMechanizacja, RolnictwaTechnologia, ŻywnościGastronomia, Agrobiznes, Architektura Krajobrazu, Weterynaria. W każdym bloku tematycznym uczestniczyło około 30 uczniów. Zespół Szkół nr1 w Opatowie reprezentowany był w bloku tematycznym Mechanizacja Rolnictwa przez ucznia III klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa Pawła Kota oraz ucznia III klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Krzysztofa Pyzę z opiekunem Władysławem Politem. Olimpiada składała się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej było 60 pytań, natomiast w praktycznej do wykonania były 3 zadania.

W dziale mechanizacja rolnictwa: Wszystkie możliwe regulacje pługa ciągnikowego. Sprawdzenie oleju silnikowego i dobór oleju na wymianę. Wymiana żarówki w ciągniku i sprawdzenie oświetlenia.  

W dziale technologia żywności: Narysować etykietę ze wszystkimi elementami i opisać zasady znakowania produktów. Rozpoznać produkty zbożowe. Etapy produkcji produktów zbożowych. Wymienić składniki w chodzące w skład gotowego produktu i opisać produkcję. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się bardzo dobrze z wynikiem poprawnych odpowiedzi 82%.i 66%. Mamy nadzieję ten wynik poprawić w następnym roku szkolnym. Olimpiada organizowana była pod patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.