Uczniowie klas mundurowych ZS nr 1 w Opatowie podczas kilku lat nauki nie tylko zdobywają wiedzę i doskonalą swoje umiejętności, ale także uczestniczą w spotkaniach z ciekawymi osobami i odwiedzają miejsca i instytucje związane ze służbami mundurowymi. Tym razem złożyli wizytę w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, które swoją siedzibę ma w Warszawie- poinformowała pani Edyta Gwoździk. To właśnie pod jej opieką oraz pana Marka Frejlicha, 30 osobowa grupa zawitała do miejsca, w którym pielęgnuje się pamięć o współczesnych weteranach.

Młodzież skorzystała z otwartej wlasnie wystawy Służb Medycznych, dzięki której obejrzała Szpital Polowy pierwszego poziomu, trauma room oraz wyposażenie plecaka medyka pola walki. Uczniowie ''mundurówki''obejrzeli interesującą prezentację multimedialną o weteranach powstań narodowych i weteranach misji zagranicznych, a następnie odwiedzili Salę Tradycji, w której podziwiali zgromadzone pamiatki z udziału polskich żołnierzy we wszystkich misjach zagranicznych, między innymi w Iraku i Afganistanie- powiedzial Marek Frejlich. Z młodzieżą spotkal się dyrektor Centrum Weterana płk Leszek Stępień, który w ich obecności wręczył ratownikom medycznym z Wojskowego Centrum Ksztalcenia Medycznego z Łodzi podziękowania za pomoc w organizacji tej wystawy. Aby uczcić pamięć o polskich weteranach, którzy zginęli podczas realizacji zadań na misjach zagranicznych, uczniowie '' mundurówki'' zapalili symboliczny znicz pod Pomnikiem Żołnierzy Poległych na Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa- poinformowała pani Edyta Gwoździk- dodając, że była to wspaniała lekcji historii i patriotyzmu.