Mimo, iż pogoda nie sprzyja zajęciom w terenie, uczniowie klasy drugiej Technikum Logistycznego Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie postanowili skorzystać z zaproszenia i wziąć udział w warsztatach zorganizowanych na terenie firmy transportowo-spedycyjnej, Pana Andrzeja Barana. Pan Andrzej prowadzi swoją firmę już od kilkudziesięciu lat i świadczy swoje usługi transportowe na rynku krajowym jak i europejskim. W pierwszej części warsztatów młodzi logistycy zapoznali się z pojazdami wchodzącymi w skład zestawu używanego do transportu drogowego, gdzie szczegółowo poznali rodzaje pojazdów, ich budowę, przeznaczenie, wymiary i sposoby obsługi naczep podczas załadunku. Poznali również sposoby rozmieszczania i zabezpieczania różnych ładunków w zależności od rodzaju opakowań i jednostek transportowych, takich, jak palety Euro czy Big-Pack, a także dodatkowe wyposażenie naczepy typu „firanka”.

Duże zaciekawienie wśród młodzieży wzbudziły rozwiązania konstrukcyjne  naczep przeznaczonych do przewozu pojazdów typu „laweta” wraz z różnymi systemami ich zabezpieczania. Dzięki uprzejmości Pana Andrzeja, uczniowie zaznajomili się z zasadą działania i obsługą tachografu cyfrowego – urządzenia do monitorowania czasu pracy kierowców. W drugiej części warsztatów logistycy z „Górki” mieli możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i udoskonalenia swoich umiejętności zawiązanych z obsługą i przemieszczaniem ładunków za pomocą wózka paletowego. Dużym wyzwaniem było także zadanie zabezpieczenia na naczepie palet ładunkowych za pomocą specjalistycznych zestawów pasów transportowych. Na zakończenie warsztatów Pan Andrzej Baran zaprosił logistyków z „Górki” do swojego biura, gdzie zapoznał ich ze specjalistycznym oprogramowaniem, służącym do obsługi firm transportowo-spedycyjnych. Ogromne wrażenie zrobił moduł monitorujący  pracę kierowcy, dzięki któremu spedytor za pomocą systemu GPS zbiera informacje o aktualnym położeniu pojazdu, jego stanie technicznym – np. poziomie paliwa, czy czasie pracy kierowcy. Warsztaty w firmie Pana Andrzeja Barana to jedna z wielu ciekawych i bardzo atrakcyjnych form dydaktycznych, jakie szkoła coraz częściej organizuje dla młodzieży kierunku Technik Logistyk w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie. Już w niedługim czasie, dzięki firmie TransEdu, uczniowie tego profilu będą mieli możliwość sprawdzenia się w roli spedytora, działając w wirtualnym świecie giełdy przewozów towarów i spedycji. To jedno z najlepszych sposobów, by przygotować młodych logistyków do zmierzenia się z wyzwaniami, jakie stawiane są współczesnej branży TSL. Platforma TransEdu wykorzystywana jest przez wiele firm oraz wszystkie liczące się logistyczne uczelnie wyższe w naszym kraju, dzięki czemu najlepsi i najbardziej aktywni studenci otrzymują oferty pracy w największych firmach logistycznych. Nasze działania wpisują się w bliskie nam hasło: „ ... naj, nie bierze się znikąd”.