8 stycznia 2018r. w Krakowie odbył się etap okręgowy X Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, który przebiegał pod hasłem „Nietypowe obiekty noclegowe”, zorganizowany przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy. Technikum Hotelarstwa z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie reprezentowały trzecioklasistki: Julia Lipińska i Kinga Chaniecka. W całej Polsce do eliminacji przystąpiło 314 uczestników w 9 okręgach. Olimpiada ma charakter ogólnopolski, ponieważ w tym samym czasie obywają się eliminacje w 9 okręgach w całej Polsce. Eliminacje okręgowe polegały na rozwiązaniu zadań sprawdzających wiadomości i umiejętności w zawodzie technik hotelarstwa w zakresie planowania i realizacji usług w recepcji, obsługi gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie. Należało również wykazać się wiedzą na temat aktualnej sytuacji na rynku hotelarskim i turystycznym, dodatkowo biegle poruszać się w tematyce dotyczącej nietypowych obiektów noclegowych.

Adeptki sztuki hotelarskiej spisały się na medal. Julia Lipińska, zajęła bardzo wysoką – szóstą lokatę punktową w okręgu, w którym rywalizowała młodzież z województw: świętokrzyskiego i małopolskiego. Do zawodowych zmagań uczennice przygotowała nauczycielka przedmiotów hotelarskich Iwona Winiarczyk-Kapsa. „Sukces uczennicy to nie tylko wynik ciężkiej pracy, – powiedziała Magdalena Gdowska, dyrektor szkoły – ale też dużego doświadczenia nauczyciela przedmiotów zawodowych. Technikum Hotelarstwa ma silną pozycję w lokalnej ofercie edukacyjnej i cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Szkoła nie jest pionierem w tej branży, ma wieloletnie doświadczenie, a za tym idzie sukces”.