W 2017 roku przypadła 200-setna rocznica śmierci generała Tadeusza Kościuszki ,Naczelnika Insurekcji z 1794 r., bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych i obywatela honorowego Republiki Francuskiej . Wielkość i zasługi Kościuszki doceniła Konferencja Generalna UNESCO, która objęła patronatem obchody tej rocznicy a Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki. Przez cały rok trwały obchody Roku Kościuszkowskiego w wielu miejscach na świecie, między innymi w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point. Młodzież klas mundurowych ZS nr1 w Opatowie również uczciła pamięć o tym wybitnym wojskowym. Przez cały rok uczniowie szukali informacji o Tadeuszu Kościuszce, zapoznawali się z jego biografią i dokonaniami.

W związku z dobiegajacymi końca obchodami Roku Kościuszkowskiego pani Edyta Gwoździk i pan Marek Frejlich zaprosili na spotkanie z młodzieżą panią dr Longinę Ordon, która od lat popularyzuje tradycję kościuszkowską współpracując ze środowiskami kościuszkowskimi w Polsce i za granicą. Pani Edyta Gwoździk przedstawiając uczniom zaproszonego gościa, powiedziała: pani Longina to wieloletni nauczyciel, swoja pracę dydaktyczną rozpoczynał właśnie w naszej szkole, moja koleżanka, z którą występowałam w amatorskim teatrze, ale także opiekun klas mundurowych, osoba mocno zaangażowana w budowę pomnika Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli, autorka książki ,, Spory o Tadeusza Kościuszkę w polskiej historiografii i literaturze'', odwiedzająca miejsca związane z tym bohaterem. Właśnie kilkanaście godzin temu wróciła z Australii, gdzie pamięć o Tadeuszu Kościuszce jest bardzo żywa. Pani dr Longina Ordon podzieliła się z młodzieżą swoją niezwykle bogatą wiedzą o tej wybitnej postaci, przytoczyła wiele interesujących informacji i anegdot związynych z życiem i działalnością gen. Kościuszki. W związki z tym, że w spotkaniu uczestniczyła młodzież z klas mundurowych, pani Ordon wręczyła Przemkowi Kidoniowi z klasy II LOM australijską odznakę honorową,, Góry Kościuszki'', którą otrzymuja osoby aktywnie uczestniczące w życiu swojego środowiska, pokonujące przeszkody, potrafiące zwyciężać, mimo piętszących się przeszkód. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez klasę III TŻiUG pod opieką pani Agnieszki Frejlich.