Prolog
16 uczniów Technikum Pojazdów Samochodowych z Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie w ramach projektu „Zawodowo po Włoszech i Portugalii” realizowanego na zasadach programu Erasmus+, rozpoczęło praktyki we włoskim kurcie turystycznym Rimini. Młodzież „szkoły na Górce” klas II, III i IV przez trzy tygodnie doskonali umiejętności zawodowe we włoskich warsztatach samochodowych. Ta wspaniała przygoda rozpoczęła się półtoragodzinnym lotem z lotniska w Katowicach do Bolonii. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem po wystartowaniu niknącego w oddali widoku ziemi który zastąpiły wszech rozprzestrzeniające się chmury. - „To mój pierwszy lot ponad chmurami” z zapartym tchem relacjonował Janek z klasy II.

Rozdział I
W Bolonii na uczestników praktyk czekał bezpośredni autobus do hotelu La Perla w Rimini, gdzie wszyscy zostali serdecznie powitani przez włoskiego partnera projektu, przedstawiciela organizacji Sistema Turismo. La Perla Hotel cechuje się znakomitą lokalizacją – 30 metrów od brzegu Adriatyku i tuz przy centrum miasta, oraz bardzo miłą obsługą i wyśmienitym tradycyjnym włoskim jedzeniem. Należy dodać, że tak hotel jak i restauracja prowadzony jest przez włoską rodzinę Poppoli.


Rozdział II
Pierwsze dwa dni pobytu uczniowie poświecili poznaniu miasta i miejsc swoich praktyk. Rekonesans Rimini rozpoczęli w biurze Sistema Turismo, gdzie uczniom przedstawiono ich włoskich przewodników odpowiedzialnych za przebieg praktyk. Wyposażeni w mapy, bilety i rozkłady jazdy komunikacji miejskiej uczniowie Technikum Pojazdów Samochodowych z Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie udali się na zwiedzanie Rimini. Chłopcy zobaczyli najbardziej charakterystyczne miejsca i ciekawe zabytki miasta: Most Tyberiusz, Łuk Augusta, Plac Trzech Męczenników oraz Bazylikę. Wart zobaczenia okazał się także Dom Chirurga i La Ruota di Rimini. Miłośnicy kina bez wątpienia docenili uroku Parku Felliniego. Na uczestnikach projektu wielkie wrażenie wywarła bożonarodzeniowa iluminacja miasta, która zgodnie z tradycją w Rimini rozświetla miasto. Wspaniałe ozdoby i dekoracje świetlne ulic i skwerów rozbłysły tworząc niezapomniany widok.


Rozdział III
Głównym założeniem projektu jest zdobywanie wiedzy i podnoszenie umiejętności praktycznych przez uczniów we włoskich warsztatach samochodowych. Dlatego tez już od pierwszego dnia po przydzieleniu ich do poszczególnych zakładów zlokalizowanych w regionie Rimini i zapoznaniu z opiekunami z ramienia warsztatów, harmonogramem pracy i zasadami BHP młodzi mechanicy przystąpili do pracy, realizując cele projektu. Uczniowie wykonują czynności związane z bieżącymi naprawami zespołów, podzespołów i mechanizmów w pojazdach samochodowych, wymianą ogumienia, oraz diagnostyka komputerową systemów elektronicznych w pojazdach.


Rozdział IV
2 grudnia (sobota) uczniowie uczestniczyli w zorganizowanej wycieczce do Wenecji. Ponad 400 mostów łączących 118 wysp, na których położone jest miasto z Placem Św. Marka i Złota Bazyliką na zawsze pozostaną w pamięci uczniów Technikum Pojazdów Samochodowych w Opatowie.

Cdn...