Zgodnie z zapowiedzią mjr Jacka Kowalika młodzież klas mundurowych z ZS nr 1 w Opatowie przybyła do Ośrodka Szkoleniowego Fundacji GROM COMBAT, by uczestniczyć w niezwykłym szkoleniu. 40 osobowa grupa pod opieką wychowawców pani Edyty Gwoździk oraz panów: Marka Frejlicha i Roberta Gubernata wyruszyła do Warszawy, by przeżyć jeden dzień z życia komandosa. Dzień ten był wyjątkowo zimny, intensywnie sypał śnieg i wiał porywisty wiatr. Ale nic nie zraża wysportowanych i zaprawionych w szkoleniach uczniów mundurówki. Kiedy brama Fortów Radiowo zamknęła się za nimi, znależli się w świecie, za którym tęsknili. Jest to miejsce szczególne i niezapomniane, które, jeśli odwiedzi się chociaż raz, to pragnie się tam powracać - powiedziała pani Edyta Gwoździk.

Młodzież została podzielona na trzy sekcje i przydzielona do instruktorów, którzy od tej pory mieli wypełnić dzień fascynującymi zajęciami. Jednym z elementów szkolenia była walka wręcz i obrona w sytuacjach kryzysowych- poinformował pan Marek Frejlich. Ponieważ instruktorzy Fundacji podkreślają ważność pomocy przedmedycznej, tym razem również nie mogło zabraknąć tego szkolenia. Młodzież doskonaliła swoje umiejętności z wykonywania RKO, poznawała obsługę automatycznego defibrylatora zewnętrznego, ćwiczyła zakładanie kołnierza medycznego w przypadku uszkodzenia szyjnego odcinka kręgosłupa. Ale największe emocje wzbudziło szkolenie z czarnej taktyki, bazujące na ćwiczeniach dla operatorów jednostek specjalnych - wspomniała pani Edyta Gwoździk. Uczniowie mundurówki uczyli się zasad obowiązujących przy wchodzeniu do pomieszczeń, komunikowania się i poruszania podczas szturmu. Poznawali sposoby zabezpieczania i ubezpieczania przeszukiwanej części budynku oraz procedury dzialania w budynkach zajętych przez przeciwników. Ćwiczenia te odbywały się przy użyciu replik najlepszej broni - wspomniał zachwycony szkoleniem uczeń klasy II Jakub Bezak, który w swj wypowiedzi podkreślił, że dzięki temu wyjazdowi zdobył wiele cennych umiejętności. Przemek Kidoń, również uczeń klasy II powiedział, ze szkolenie było fascynujace, treściwe i bardzo praktyczne. Do jego wypowiedzi przyłączyli się uczniowie klasy trzeciej Gabrysia Cisak i Olaf Wójcik, którzy nie opuścili żadnego szkolenia od początku swojej nauki w ZS nr 1. Dowodem znakomitej współpracy z mjr J. Kowalikiem nauczycieli koordynujących pracę klas mundurowych pani Edyty i pana Marka i znakomity wpływ na młodych ludzi jest fakt angażowania się absolwentów, którzy mimo studiów czy pracy chętnie znajdują czas na udział w szkoleniach. Ważnym momentem pobytu w Warszawie była wizyta na Wojskowym Cmentarzu znajdującym się na Powązkach i oddanie czci twórcom JW GROM gen. S. Petelickiemu i płk L.Drewniakowi. Pobyt na Fortach zakończyło wspólne spożywanie grochówki wojskowej i zaplanowanie kolejnych szkoleń, o których dowiemy się wkrótce.