„Uczymy się od najlepszych w naszym regionie ...” – mówi jedna z uczennic Technikum Logistycznego w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie. Tak, to właśnie ta myśl zawsze towarzyszy organizacji pracy dydaktycznej nauczycieli tego rozwijającego się kierunku kształcenia w szkole na „Górce”. Dlatego właśnie, młodzi logistycy z klasy pierwszej i drugiej końcem listopada uczestniczyli w specjalnie przygotowanych warsztatach w kieleckiej siedzibie firmy - Makro Cash&Carry. Dzięki przychylności kierownika logistyki Pan Kryspina Baruchy z kieleckiego oddziału Makro Cash&Carry logistycy z Zespołu Szkół nr1 w Opatowie mieli okazję zobaczyć, jak prężnie prosperująca od wielu lat firma realizuje szereg zadań logistycznych takich jak: magazynowanie, komisjonowanie, dystrybucja czy logistyczna obsługa klientów indywidualnych. Firma Makro Makro Cash&Carry zajmuje się zaopatrzeniem hurtowym jak i sprzedażą indywidualną produktów branży spożywczej, elektronicznej, AGD i artykułów biurowych. Firma jest najnowocześniejszą, samoobsługową hurtownią mającą wiele oddziałów w naszym kraju, świadcząca wyżej wymienione usługi dla lokalnych przedsiębiorców i ludzi biznesu. Makro jest częścią Metro Group, jednego z największych na świecie koncernów handlowych.

Warsztaty w kieleckim oddziale firmy były podzielone na dwie części i prowadzone przez kierownika logistyki Pan Kryspina Baruchę. Pierwszą stanowił przygotowany wykład wraz z ciekawą multimedialną prezentacją dotyczącą struktury i pracy firmy. W części tej pojawiło się także wiele zagadnień z dziedziny logistyki, młodzież dowiedziała się w jaki sposób towar dostarczany jest do oddziału firmy, następnie składowany w magazynach i układany na półkach w działach prezentacji klientom. Prowadzący zwrócił tu uwagę, iż uzależnione jest to od rodzaju, asortymentu danego towaru. Uczniowie dowiedzieli się także przy pomocy jakich środków technicznych realizowane są procesy przemieszczania i składowania towarów. W drugiej części warsztatów logistycy z Zespołu Szkół nr1 w Opatowie zostali oprowadzeni po całej firmie, przyglądając się z bliska na czym dokładnie polega praca poszczególnych działów firmy. Zostali także zapoznani z pracą i zakresem obowiązków na każdym stanowisku pracy. Wielką uwagę przyciągnął sektor przyjmowania kilkudziesięciu tysięcy produktów do firmy, to wtedy uczniowie zadawali najwięcej pytań. Młodych logistyków zaciekawił sposób w jaki firma dba o dobry stan potrzebnych im narzędzi, przedmiotów, urządzeń. Jedną z takich rzeczy były palety, uczniowie dowiedzieli się jak niewielkie uszkodzenia wykluczają użycie danej palety w firmie, a także jak wiele rodzajów palet istnieje, z czego jak się okazuje każda służy do innych produktów. Młodzież była pod ogromnym wrażeniem tego, w jaki sposób funkcjonuje cała firma i jak jest obsada personalna potrzebna do zorganizowania tak złożonego procesu logistycznego dystrybucji różnych towarów na poziomie miejsca gdzie łączona jest sprzedaż hurtowa i detaliczna. Pan Kryspin Barucha z Makro Cash&Carry oddział Kielce bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadał na wiele zadanych pytań przez uczniów, tym samym włączając się w proces dydaktyczny logistyków z „Górki”.
„Warsztaty w firmie Makro Cash&Carry zorganizowane dla uczniów Technikum Logistycznego z Zespołu Szkół nr1 w Opatowie to kolejny przykład w jaki szkoła realizuje założenia programu kształcenia dualnego, który polega na angażowaniu w proces dydaktyczny lokalnych pracodawców. Takie zajęcia w formie praktyk zawodowych, warsztatów, wyjazdów studyjnych wzbogacają wiedzę i umiejętności zdobywane przez uczniów w szkole” – mówi kierownik kształcenia praktycznego placówki pan Tomasz Sewera – organizator wyjazdu.