Minęło właśnie pięć lat od pierwszej wizyty pana mjr Jacka Kowalika w ZS nr1 w Opatowie. W ciagu tych kilku lat wielokrotnie spotykał się z młodzieżą i prowadził treningi oraz szkolenia. Kiedy w listopadzie 2012 r. czekaliśmy na przyjazd mjr Jacka Kowalika, nie sądziliśmy, że rozwinie sie z tego tak znakomita współpraca – wspomina pani Edyta Gwoździk. Wiedzieliśmy, że jest doświadczonym operatorem GROMu, dowódcą oddziału bojowego i byliśmy dumni, że przyjął nasze zaproszenie.

Ale nie marzyliśmy nawet o treningach i wyjazdach do Warszawy. Wkrótce okazało się, że razem z młodzieżą staliśmy się częścią wielu elitarnych szkoleń. Po pięciu latach współpracy możemy pochwalić się tak doskonale rozwiniętą współpracą. Z okazji tej wizyty mjr J.Kowalika, uczniowie klas mundurowych przygotowali pokaz slajdów przedstawiających treningi i szkolenia, podczas których ćwiczyli pod okiem swego mistrza. Został także zaprezentowany film, który powstał z okazji jubileuszu Jednostki GROM ,"Jest w Polsce taka siła. 25 lat JW GROM'', który przekazał były dowódca tej elitarnej jednostki pan płk Piotr Gąstał.Ponieważ ulubioną formą kontaktu mjr Jacka Kowalika jest trening, po zakończonej projekcji spotkał się z młodzieżą na szkoleniu. Tym razem trening dotyczył elementów systemu GROM COMBAT stosowanych w ciasnym pomieszczeniu, do czego znakomicie posłużyły korytarze szkolnej szatni-powiedział pan Marek Frejlich. Młodzież z klas mundurowych miała okazję poznać zakladanie dźwigni, blokad, obalanie i obezwładnianie przeciwnika oraz zasady obrony przed atakiem napastnika w ciasnych i ciemnych pomieszczeniach.Na zakończenie, podczas podsumowania treningu mjr Jacek Kowalik zaprosił młodzież do Ośrodka Szkoleniowego Fundacji GROM COMBAT do Warszawy na kolejne szkolenie – poinformowała pani Edyta Gwoździk.