Uczniowie Technikum Logistycznego w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie wzięli udział w zajęciach branżowych w AGC Glass Poland. Zakład produkcyjny w Opatowie specjalizuje się w produkcji szkła zespolonego, fasadowego i hartowanego używanego w budownictwie. Zajęcia zostały zorganizowane dzięki bardzo dobrej współpracy szkoły i kierownictwa zakładu w osobie dyrektora do spraw handlowych, Pana Mariusza Kamińskiego. Młodzi logistycy odwiedzili zakład AGC Glass Poland w ramach zajęć z przedmiotów zawodowych: gospodarka magazynowa i magazyny przyprodukcyjne. Ze względu na bezpieczeństwo pracy, które jest bardzo ważne w zakładzie o takim charakterze produkcji, poznawali to miejsce w kilkuosobowych grupach, oprowadzanych między innymi przez kierownika produkcji, Pana Michała Maja i specjalistę do spraw obsługi klienta, Panią Ewę Wojtala. Pracownicy przedstawili, w jaki sposób funkcjonuje cały zakład produkcyjny, począwszy od oddziału zbierania zamówień, przez całą linię produkcyjną, aż po jednostkę logistyczną, zajmującą się przygotowaniem transportu wyrobów firmy do klientów.

Wielką uwagę młodzieży przyciągnął dział przygotowania produkcji, gdzie osoby pracujące są odpowiedzialne za to, by we właściwy sposób zaplanować wykorzystanie wszystkich materiałów zgodnie z zasadami organizacji i planowania produkcji. Grupy wraz z pracownikami firmy, przemieszczając się wyznaczonymi drogami wewnętrznymi, mieli okazje zobaczyć: magazyn materiałów, dział cięcia szkła, dział malowania szkła, dział zespalania szyb, dział hartowania szkła, dział kontroli jakości, dział kompletacji i magazynowanie wyrobów. Uczniowie dowiedzieli się, jak w szybki i sprawny sposób w zakładzie realizowany jest transport wewnętrzny, począwszy od dużych suwnic, przez specjalne konstrukcje wózków transportowych czy podajniki rolkowe. Największe zainteresowanie wzbudziła u młodych logistyków praca działu kompletacji i magazynowania towarów gotowych. To właśnie w tym miejscu uczniowie zadawali najwięcej pytań, gdyż jest ono najbardziej kojarzone z pracą w zawodzie logistyka. W tym miejscu logistycy pracujący w firmie określają, jakie elementy i w jaki sposób należy przygotować do transportu do danego klienta. Uczniowie zostali dokładnie zaznajomieni z powstającą tam etykietą logistyczną, zawierającą bardzo ważne informacje na temat rodzaju produktu, jednostki transportowej i danych odbiorców. Młodzież była pod wrażeniem funkcjonowania całej firmy produkcyjnej. Pojawiały się nawet pytania odnośnie możliwości i zasad podjęcia pracy w AGC Glass Poland. Na każde z nich bardzo chętnie odpowiadali pracownicy firmy. Wizyta studyjna w tak prężnie działającym zakładzie produkcyjnym na naszym lokalnym rynku, to bardzo ciekawy środek dydaktyczny stosowany coraz częściej przez kadrę nauczycielską z „górki”, poszerzający wiedzę młodych logistyków. Organizatorzy wycieczki z ramienia szkoły - Pan Tomasz Sewera i Pan Piotr Cybula wraz z młodzieżą klasy pierwszej technik logistyk dziękują Dyrekcji zakładu AGC Glass Poland w Opatowie za dotychczasową współpracę i możliwość poznania tajników pracy w zawodzie.