Listopad to czas powrotów do przeszłości, to czas wspominania ważnych wydarzeń i tych, którzy odeszli. Aby przybliżyć uczniom klas mundurowych sylwetki i bohaterstwo żołnierzy Cichociemnych, nauczyciele koordynujący pracę klas mundurowych pani Edyta Gwoździk i pan Marek Frejlich zorganizowali "żywą lekcję historii". W tym celu zaprosili do szkoły historyków z Fundacji Wiedza - Rozwój - Bezpieczeństwo z Kielc oraz przedstawicieli rodzin Cichociemnych spadochroniarzy AK. Młodzież miała możliwość wysłuchać informacji i wspomnień o bohaterskich postawach płk Jana Piwnika ''Ponurego", słynnego dowódcy zgrupowania walczącego z najeźdzcą w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie, o którym opowiadała jego bratanica pani Teresa Piwnik oraz wspomnień o Edwardzie Bzymku Strzałkowskim ps. ''Bazyli'', szefie grup wywiadowczych AK na południu Polski podczas II wojny światowej, którego wspominał bratanek pan Zdzisław Bzymek.

Przedstawiciele Fundacji zaprezentowali film ''Cichociemni'' opowiadajacy o szkoleniu komandosów II wojny św. w Szkocji o ich losach i dzialaniach po zrzuceniu do okupowanej Polski. Z wielką radością uczniowie wysłuchali przedstawionych w filmie wspomnień ostatniego żyjącego Cichociemnego, pana Aleksandra Tarnawskiego, którego mieli okazję poznać podczas obchodów Dni Cichociemnych w Warszawie. Niespodzianką dla gości był program poetycko - muzyczny ''Prowadzą Bóg, Ojczyzna, Honor...'' przygotowany przez Grupę Teatralną ''Ingenium'' prowadzoną przez panią Edytę Gwoździk. Oprócz uczty duchowej młodzież z klasy III TżiUG pod opieką pani Agnieszki Frejlich przygotowała dla gości słodki poczęstunek. Dziękując gościom za przybycie i niezwykle pasjonujące opowieści, pani Edyta Gwoździk stwierdziła, że była to wspaniała lekcja historii, tym ważniejsza, gdyż dla uczniów klas mundurowych ZS nr1 w Opatowie ''Ponury'' jest bardzo ważną postacią, wzorcem odwagi i męstwa, wierności ojczyźnie, bohaterem Gór Świętokrzyskich.