20 października 2017 roku pan Andrzej Żychowski – pisarz – regionalista, pasjonat historii i znany na terenie miasta Opatowa działacz samorządowy spotkał się z uczniami naszej szkoły. Spotkanie  realizowane  w ramach działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostało zorganizowane we współpracy z panem Markiem Lisem i Biblioteką Pedagogiczną  i odbyło się w jej siedzibie. Spotkania autorskie są potrzebne  zarówno pisarzom jak i czytelnikom. Są jedną z form popularyzacji literatury, służą promocji książek i ich twórców. Dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury, zachęcają do czytelnictwa i dostarczają informacji na różne tematy. Korzyści jest wiele.

Podczas spotkania z młodzieżą p. Andrzej Żychowski opowiedział o swojej najnowszej książce zatytułowanej  „500 lat osadnictwa żydowskiego w Opatowie”, której egzemplarz ofiarował do  biblioteki szkolnej, a swoje wystąpienie zilustrował bardzo bogatym materiałem zdjęciowym. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o historii ludności żydowskiej zamieszkującej nasze miasto na przestrzeni dziejów i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.