Dnia 19 października 2017r. w Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie o godzinie 11.00 zabrzmiała seria krótkich dzwonków informująca wszystkich przebywających w szkole o konieczności opuszczenia budynku. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz osoby znajdujące się na terenie budynku zachowali się zgodnie z wymaganiami Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. W sposób zorganizowany, szybko, spokojnie i bez paniki opuścili budynek. Nauczyciele po ewakuacji w wyznaczonym miejscu sprawdzili stan klas. Informacje na temat ilość ewakuowanych osób zebrał Inspektor ds. BHP. Wyznaczone osoby z obsługi sprawdziły poszczególne pomieszczenia szkoły, czy ewentualnie nikt nie został w budynku przekazując informacje Społecznemu Inspektorowi Pracy.

Zebrane informacje zostały przekazane Pani Dyrektor Magdalenie Gdowskiej, kierującej akcją ewakuacyjną, która oznajmiła, iż są to ćwiczenia i odwołała alarm pożarowy. Przybyli przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Staży Pożarnej - aspirant sztabowy Mariusz Szczepański oraz starszy sekcyjny Piotr Jedlikowski całość akcji ocenili
w sposób pozytywny, szczególną uwagę zwracając na zdyscyplinowanie wszystkich ewakuowanych oraz szybkość opuszczenia budynku. W ćwiczeniach wzięło udział łącznie 472 osoby.