"Rytm życia, jak i całego społeczeństwa wyznaczony jest w pewnej mierze kalendarzowym biegiem, gdzie szczególne akcenty przypadają w momentach ważnych rocznic i świąt. Spotykamy się dziś aby chociaż raz w roku podziękować naszym nauczycielom, za ich trud, serce oraz wkład w nasze wychowanie i nauczanie. Dziękujemy Wam za to, że uczycie nas żyć tak, byśmy nie zbłądzili w dzisiejszym świecie i byśmy potrafili dać siebie innym.'' Tymi słowami uczniowie ZS nr 1 w Opatowie rozpoczęli uroczystość Dnia Edukacji Narodowej, która wyjątkowo w tym roku odbyła się na sali widowiskowej Opatowskiego Ośrodka Kultury. Tego dnia połączono dwa wydarzenia|- Święto Nauczycieli i Ślubowanie Uczniów Klas Pierwszych, którzy zostali przyjęci aż do sześciu oddziałów ZS nr1. Uroczyste Ślubowanie wypełniło pierwszą część spotkania, natomiast druga poświęcona była nauczycielom.

Pani dyrektor Magdalena Gdowska wręczając coroczne nagrody podziękowała nauczycielom za ich pracę i ogromne zaangażowanie, które przyniosło wspaniałe efekty rekrutacji do klas pierszych. Radna powiatowa pani Aneta Bławat w imieniu starosty opatowskiego wręczyła nagrodę, którą otrzymał pan Tomasz Świątek oraz stypendium dla najlepszego ucznia, które otrzymał Przmysław Kidoń z klasy II LOM. Do życzeń młodzieży skierowanych w stronę grona pedagogicznego dołączyli także Przedstawicielka Rady Rodziców: pani Marta Smalera oraz przedstawiciel Cechu Rzemiosł Różnych pan Sławomir Masternak. Część artystyczna stała się prawdziwą ucztą duchową, która dostarczyła widzom niezapomnianych wrażeń. Grupa Teatralna prowadzona przez panią Edytę Gwoździk, przygotowała pod jej kierunkiem koncert, wypełniony wokalnymi i tanecznymi perełkami. Młodzież zaprosiła widzów w muzyczną podróż do miejsc niezwykłych. Publiczność miała okazję podziwiać wokalne zdolności Aleksandry Wolskiej, Kingi Brodawki i Szymona Banasia oraz subtelną etiudę taneczną w wykonaniu Wiktorii Bławat. Energetyczny taniec eksponujący umiejętności zdobywane przez młodzież mundurówki, wzbogacony o elementy systemu walki, przygotowały uczennice klasy mundurowej: Magdalena Grzyb, Aleksandra Kolasa, Aleksandra Molisak, Karolina Strzępska oraz Zuzanna Zwolińska.Nie zabrakło baletowej choreografii, którą przygotowali Dominik Orłowski, Patryk Kurpias i Jakub Piątek pod kierunkiem pani Moniki Masternak. W przygotowanie koncertu byli także zaangażowani uczniowie: Kamil Skuza, Kacper Wałek i Konrad Zygadło oraz konferansjerzy Katarzyna Grudzień i Przemysław Kidoń.Niegasnące brawa były wyrazem zachwytu publiczności artystyczną prezentacją.