Od 5 lat uczniowie "mundurówki" ZS nr1 w Opatowie dzięki inicjatywie pani Edyty Gwoździk i pana Marka Frejlicha, podziwiają asortyment zgromadzony na targach zbrojeniowych. Młodzież ''mundurówki'' oraz nauczyciele koordynujący pracę klas mundurowych ze ''szkoły na górce'' uczestniczyli w tym wydarzeniu dzięki Fundacji GROM COMBAT mjr Jacka Kowalika i mjr Dariusza Wójcika oraz firmie Cenzin, która jest członkiem Polskiej Grupy Zbrojeniowej- poinformowała p. Edyta Gwoździk. Uczniowie mogli podziwiać sprzęt i wyposażenie obejmujące wszystkie segmenty produkcji wojskowej: sprzęt wojsk inżynieryjnych, artyleryjskie i rakietowe systemy przeciwlotnicze, systemy rozpoznania oraz sprzęt logistyczny, a także najnowocześniejszy sprzęt łączności, systemy IT, ratownictwa medycznego oraz obrony przez bronią masowego rażenia – powiedział p. Marek Frejlich. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od 25 lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem światowej branży obronnej i stanowi najważniejsze wydarzenie dla  branży zbrojeniowej w Europie, jest trzecim co do wielkości po Paryżu i Londynie na Starym Kontynencie.

Jest to jedyna impreza w Polsce skierowana do tego sektora. Każdego roku przyciąga ona do Kielc kilkanaście tysięcy gości z całego świata. Przybywają głowy państw, przedstawiciele ambasad, ministerstw obrony, wyższych sztabów armii oraz resortów obrony zarówno z Polski jak i zagranicy. Tegoroczna wystawa po raz kolejny objęta była Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W tegorocznym wydarzeniu brało udział ponad 600 wystawców z całego świata, m.in.: Australii, Izraela, Japonii, Kanady, Korei Południowej, USA i Europy, w tym 330 firm z Polski. Nasi uczniowie z wielką radością spotkali się z dobrze znanymi z wielu szkoleń mjr J.Kowalikiem oraz mjr D. Wójcikiem, a także z płk Piotrem Gąstałem byłym dowódcą  JW GROM – wspomniała pani Edyta Gwoździk. Wielkie wrażenie na młodzieży zrobił wielozadaniowy śmigłowiec Black Hawk firmy Sikorsky, o którym wiele cennych informacji udzielił doświadczony pilot i uczestnik wielu misji. Natomiast mjr Jacek Kowalik z ogromna pasją przedstawiał uczniom broń prezentowaną na targach przez Cenzin, nie zabrakło także czasu na ustalenie kolejnych szkoleń dla naszych uczniów- kontynuowała p. Edyta. Grzegorz Słowik i Daniel Kolasiński – uczniowie klasy III LOM byli zachwyceni ze spotkania byłego komandosa  GROM-Navala, autora kilku książek chętnie czytanych przez miłośników wojsk specjalnych. Już za rok kolejne targi, na które już mamy zaproszenie.