Zespół Szkół nr 1 w Opatowie wkracza w fazę wielkich zmian i rozwoju, który pozwoli podnieść jeszcze bardziej poziom kształcenia zawodowego. Dzięki zaangażowaniu i przychylności władz powiatowych na czele ze Starostą Panem Bogusławem Włodarczykiem, rozpocznie się w tym roku budowa profesjonalnej hali sportowej oraz remont i doposażenie bloku sportowego szkoły. Oprócz tego, zrealizowane będzie też kompleksowe doposażenie warsztatów szkolnych w urządzenia i maszyny służące profesjonalnemu kształceniu młodzieży w zawodach: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik pojazdów samochodowych. Całość dokonywanych inwestycji wyniesie ponad 5 mln. zł. „Bardzo się cieszę, że realizacja tak wielkiego przedsięwzięcia dokonywana jest w szkole, w której pracuję i dla której działam jako nauczyciel i jako radny powiatowy.

Blok sportowy i brak profesjonalnej hali gimnastycznej był naszym największym mankamentem i dlatego pespektywa totalnej zmiany w tym względzie plus doposażenie warsztatów jest spełnieniem mojego największego zawodowego marzenia” – mówi Tomasz Świątek przewodniczący Komisji Oświaty Powiatu Opatowskiego. Dyrektor szkoły Pani Magdalena Gdowska składa serdeczne podziękowania władzom powiatowym i Panu Staroście i dodaje, że rozbudowa szkoły  i jej doposażenie pozwoli jeszcze bardziej wypromować szkolnictwo zawodowe. „Mogę pochwalić się, że pomimo wzrastającego niżu demograficznego, z roku na rok zwiększa się nabór i zainteresowanie naszą szkołą. Już w tej chwili mamy chętnych do nauki w klasie pierwszej więcej niż w roku poprzednim. Liczymy na to, że rozbudowa szkoły jeszcze bardziej wzmocni nabór w latach następnych. Dodam również, że odnotowujemy bardzo wysoki poziom zdawalności matury na poziomie 92% i egzaminów zawodowych w 98% - twierdzi pani dyrektor. Szkoła „Na górce” może poszczycić się również faktem rosnącej liczby uczniów mieszkających  poza powiatem opatowskim. Posiada również własny internat ze stołówką z bardzo dobrymi warunkami mieszkaniowymi. Nauczyciel wychowania fizycznego Waldemar Domagała dodaje – „jestem przekonany, że nowa hala i blok sportowy nie tylko podwyższą poziom kształcenia fizycznego naszej młodzieży ale służyć też będą lokalnej społeczności od najmłodszych dzieci aż po seniorów. Szkoła to nie tylko miejsce kształcenia konkretnych uczniów ale to także instytucja, która promuje kulturę, sport i edukację w godzinach popołudniowych, wieczornych oraz w weekendy dla wszystkich, którzy chcą   się rozwijać bez względu  na swój wiek”. Planowo pierwsze prace rozpoczną się na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku natomiast zakończenie całości projektu przewidywane jest do końca 2018 roku.