Jak co roku w czerwcu, młodzież klas mundurowych ZS nr1 z Opatowa z nauczycielami p.Edytą Gwoździk, p.Markiem Frejlichem i kapelanem wojskowym ks.Jerzym Skiminą oraz instruktorami Fundacji GROM COMBAT wyruszyli na szkolenie z taktyki zielonej. W tym roku miała miejsce już V edycja Biwaku ,,Ponury-Nurt'', który upamiętnia żołnierzy Armii Krajowej, bohaterów Gór Świętokrzyskich, a przede wszystkim płk. Jana Piwnika ,,Ponurego''. 40 godzinny pobyt w leśnych ostępach został zainaugurowany Mszą Polową u podnóża Szczytniaka, na którą przybyli prezes Fundacji GROM COMBAT mjr Dariusz Wójcik, byli żołnierze JW GROM, państwo Maria i Kazimierz Kaczor, dyrekcja ZS nr1 w Opatowie p. Magdalena Gdowska i p.Tomasz Świątek, uczniowie klas mundurowych i ich wychowawcy. Modlitwa i chwila skupienia były hołdem złożonym żołnierzom II wojny św. walczącym o wolną Polskę.

Aby podtrzymać stworzony nastrój młodzież zaintonowała kilka pieśni partyzanckich przy rozpalonym ognisku. W ten sposób rozpoczęło się poznawanie historii ludzi i miejsca, w którym miały upłynąć kolejne godziny pobytu mundurówki w lesie. Jednym z elementów szkolenia była budowa bazy, w której młodzież, ich opiekunowie i komandosi GROM spędzili noc i odbyli szkolenie. Szałasy, namioty, blask ogniska i rozpalonych świateł chemicznych, sprawiły, że obozowisko stało się znakomitą bazą wojskową. Panujące warunki polowe pomogły młodym ludziom poczuć atmosferę bytownia i przygotowywania się partyzantów oraz żołnierzy
,, cichociemnych'' do wielu akcji. Szkolenie z taktyki zielonej obejmowało elementy systemu GROM COMBAT, chodzenie na azymut , maskowanie i poznawanie tajników survivalu. W biwaku uczestniczyła także kilkuosobowa grupa absolwentów, którzy brali w nim udział od I edycji, a teraz swoja przyszlość wiążą z wojskiem. Po raz kolejny młodzież z mundurówki miała okazję uczyć się od najlepszych i niesamowicie doświadczonych byłych operatorów JW GROM i instruktorów Fundacji GROM COMBAT.