W kwietniu 2017r. młodzi hotelarze z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie w ramach zajęć z przedmiotów zawodowych poznawali atrakcje turystyczne Opatowa. Na tę okoliczność wybrali się więc do Podziemi Opatowskich - wielokondygnacyjnego układu piwnic kupieckich z XIV i XV w pobudowanych pod Starym Rynkiem w Opatowie. Jest to jedna z najciekawszych tras w Polsce, unikatowy przykład architektury podziemnej. Podczas wędrówki podziemnym miastem uczniowie poznali historię powstawania piwnic i piwniczek, które ulokowane są na różnych poziomach i o różnych wielkościach. Dowiedzieli się, jakie towary były w nich przechowywane. W sali herbowej obejrzeli wystawę herbów ludzi zasłużonych dla Opatowa, Zwiedzili również wystawę urządzeń mierniczych i map stosowanych w geodezji i kartografii w dawnych czasach.

Z dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyła się wystawa obrazów pt. „Stary Opatów” Mayera Kirshenblatta - mieszkańca Opatowa, który historię miasteczka swojego dzieciństwa przedstawił obrazach. Zdobywana w ten sposób wiedza jest bardziej atrakcyjna dla młodego człowieka aniżeli sam przekaz podręcznikowy. Hotelarze wykorzystają ją w swojej pracy, zachęcając przybyłych do Opatowa gości, do zwiedzania malowniczego miasteczka leżącego niegdyś na bursztynowym szlaku. Młodzi hotelarze wzbogacili swoją wiedzę i już planują kolejne zajęcia, podczas których poznają inne walory turystyczne ich miasta.