W Zespole Szkół nr 1 w Opatowie uczniowie trzech klas Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki mieli przedsmak wyższej uczelni. Szkoła nasza gościła wykładowców Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (dawna Politechnika Radomska), którzy przeprowadzili wykład na temat: „Nowoczesne silniki samochodu osobowego oraz ciągnika rolniczego”. Wykład prowadził Dr inż. Skrzek Tomasz adiunkt wydziału Mechanicznego w Radomiu Instytut Eksploatacji Pojazdów i Maszyn. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali bardzo ciekawego wykładu połączonego z pokazem uszkodzonych części silnika. Podczas wykładu przypomniana została krótka historia silników Diesla oraz porównanie silników z zapłonem samoczynnym ZS i z zapłonem iskrowym ZI.

Poruszone zostały tendencje rozwojowe silników stosowanych w rolnictwie, nowe rozwiązania oraz zastosowanie. Rozpoczęto starania aby uczelnia radomska ma stałe objęła naukowym patronatem nasze klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki.