„Z pola na stół” to hasło cyklu zajęć i warsztatów adresowanych do uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, których celem było wypracowanie postaw świadomego producenta i konsumenta żywności. Zaproszone do współpracy przedstawicielki z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej przeszkoliły młodzież w zakresie systemów zapewniających bezpieczeństwo zdrowotne żywności, zakażeń i zatruć mikrobiologicznych, w tym profilaktyce wirusowego zapalenia wątroby typu A. Uczniowie pod kierunkiem p. A. Frejlich przygotowali prezentacje multimedialne na tematy: wpływ konserwantów zawartych w żywności na zdrowie, interpretacja etykiet produktów spożywczych, jak przygotować potrawy z zaburzeniami odżywiania.

W celu zachęcenia młodzieży do aktywności fizycznej p. A. Król przygotowała wzorcową lekcję z elementami fitness. Pokazała młodzieży, że można w rytm energetycznej muzyki z wykorzystaniem piłek i taśm zróżnicować formy nowoczesnej gimnastyki a przy tym dobrze się bawić. Został też rozstrzygnięty konkurs na drugie śniadanie. Zespoły uczniowskie z kl. 2TŻ zaprezentowały przed komisją swoje propozycje posiłków. Ocenie podlegało: kreatywne podejście do tematu oraz zgodność z zasadami piramidy zdrowego odżywiania. Zwycięzcami zostali Szymon Banaś i Daria Kaczmarczyk. Zgodnie z wymogami konkursu w daniach królowały czerwone papryki, jajka i orzechy włoskie. Zwycięska para przygotowała omlet z warzywami zapieczony w tartince z razowego chleba oraz koktajl bananowo - orzechowy. Przewodniczący komisji konkursowej p. Rafał Kucharski – szef kuchni, absolwent naszego technikum - wręczył nagrodzonym książki kucharskie i drobny sprzęt gastronomiczny. Na zakończenie marcowego tygodnia zdrowia uczniowie wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez psychologa na temat zaburzeń odżywiania i psychicznych podłoży otyłości. Realizacja programu profilaktycznego pokazała, że można łączyć pasję z nauką i wykonywaniem zawodu. Dyrektor p. M. Gdowska dziękuje koordynatorkom programu: M. Stępień, A. Frejlich, A. Król za realizację projektu, który wpisuje się w jeden z głównych priorytetów profilaktyki 2017r.