Technicy z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie na długo zapamiętają datę 10 kwietnia 2017r. Tego dnia odebrali bowiem świadectwa potwierdzające ich kwalifikacje w zawodach: Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technik Pojazdów Samochodowych. „Gratuluję Wam serdecznie i bardzo się cieszę, że powtórzyliście sukces ubiegłorocznych absolwentów – powiedziała Magdalena Gdowska, dyrektor tutejszej szkoły. Zdawalność na poziomie 98 procent potwierdza, że piąte miejsce w województwie, za które czasopismo „Perspektywy” przyznało szkole „Brązową tarczę” nie jest na wyrost. Wiem, że dzięki kwalifikacjom, które zdobyliście w szkole, będą dla Was stały otworem wszystkie rynki pracy”.

Młodzi zawodowcy przystąpili do egzaminów w styczniu i wtedy zakończyła się ich edukacja zawodowa, w związku z czym drugi semestr mogli poświęć już tylko przedmiotom ogólnokształcącym i przygotowaniom do matury. „Oferty pracy dostawałam już od ubiegłego roku i z jednej z nich skorzystałam. Dorabiałam sobie w weekendy, dzięki czemu zarobione pieniądze mogłam przeznaczyć na własne potrzeby. Rodzice byli bardzo zadowoleni, gdyż w ten sposób odciążyłam domowy budżet. Dzięki specjalności, którą wybrałam – technik żywienia – otrzymałam nawet propozycję pracy w Portugalii, gdyż właścicielka tamtejszej restauracji, gdzie odbywałam praktykę zawodową, była bardzo zadowolona z moich umiejętności. Nie skorzystałam z propozycji wyjazdu za granicę, bo zależało mi na ukończeniu szkoły. Po maturze zamierzam studiować dietetykę i jednocześnie pracować” – powiedziała Kasia, uczennica czwartej klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Satysfakcjonujący wynik egzaminów to wypadkowa pracy uczniów i nauczycieli, specjalistów z zakresu przedmiotów zawodowych. Nie bez znaczenia okazała się również baza dydaktyczna – profesjonalne pracownie, w których młodzież w praktyce poznawała tajniki wybranego zawodu.