Budynek w którym mieści się Internat, obok warsztatów szkolnych stanowi integralną część kompleksu edukacyjnego wchodzącego w skład szkoły. Do dyspozycji uczniów – łącznie przeznaczone jest 110 miejsc noclegowych. 4 - osobowe pokoje udostępnione są dla chłopców i dziewcząt uczących się poza miejscem zamieszkania. Wyposażenie pomieszczeń mieszkalnych gwarantuje przede wszystkim odpowiednie warunki do nauki, a także sprzyjające warunki do wypoczynku. Internat jest czynny w dniach nauki szkolnej, tj. od poniedziałku do piątku. Zapewniamy naszym mieszkańcom całodobową opiekę pedagogiczną, przyjazne warunki zamieszkania, miłą atmosferę. Obiekt dysponuje świetlicą, pokojami „cichej nauki”, salą do tenisa stalowego oraz salką bilardową. Mieszkańcy mają również możliwość korzystania z zajęć SKS na hali sportowej pod czujnym okiem trenerów.Oferujemy także: pomoc nowym wychowankom w adaptacji do nowego środowiska poprzez indywidualne rozmowy, zajęcia integracyjne; pomoc w samokształceniu i organizowaniu nauki własnej.

W Internacie funkcjonuje kuchnia i stołówka zapewniając całodzienne wyżywienie. Młodzież nie ponosi kosztów związanych z pobytem. Odpłatnością objęte jest tylko i wyłącznie posiłki. Stawka dzienna wynosi 8,50/os. Współpraca z Gminnymi i Miejskim Ośrodkami Pomocy Społecznej pozwala na możliwość całościowego bądź częściowego finansowania opłat za wyżywienie przez wyżej wymienione instytucje. W sąsiedztwie Internatu znajduje się Opatowski Ośrodek Kultury, w którym nasi wychowankowie rozwijają swoje zainteresowania pozaszkolne. Czas wolny to nie tylko możliwość integracji w gronie rówieśników, ale także wyjścia do kina, udział w konkursach i zabawach, wspólnych uroczystościach, imprezach okolicznościowych (dyskoteki, andrzejki, walentynki, wieczór wigilijny i inne) oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. Mieszkańcy Internatu mają również możliwość korzystania z kafejki internetowej, oraz dostęp do zasobów Biblioteki Pedagogicznej mającej siedzibę w budynku Internatu. W Internacie Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie w wydzielonej części budynku funkcjonuje baza noclegowa, która dysponuje pokojami 4 i 5 osobowymi. W sumie 23 miejsca noclegowe przeznaczone dla wycieczek szkolnych jak również dla turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych PTSM. Zapewnia godne i tanie warunki pobytu przez cały rok kalendarzowy. Stanowi idealną bazę wypadową do zwiedzania zabytków, szlaków turystycznych województwa świętokrzyskiego.

Okolica jest sama w sobie atrakcyjna również dzięki przyrodzie. Większa część powierzchni tego obszaru pokrywają kompleksy leśne. Tutejsze lasy powiatu opatowskiego stanowiły przez stulecia nie tylko ostoje wielu gatunków roślin i zwierząt, ale dawały również schronienie oddziałom powstańczym i partyzanckim, od konfederatów barskich począwszy, poprzez powstańców styczniowych, po oddział legendarnego majora Hubala, a skończywszy na grupie „Ponurego”. Wędrując leśnymi duktami natknąć się można na mogiły powstańców i miejsca pamięci, rezerwaty i osobliwości przyrodnicze. Na tym obszarze wytyczono wiele szlaków turystycznych i pieszych oraz tras rowerowych prowadzących przez atrakcyjne okolice. Wędrując tutejszymi świetnie oznakowanymi szlakami zakątków wiejskich można trafić do wspaniałych średniowiecznych pamiątek architektonicznych. Prawdopodobnie niektóre z zachowanych do dziś wspaniałych budowli powstały za sprawą Templariuszy. Wspaniałe niegdyś wielkie posiadłości ziemskie, najpierw klasztorne, potem również magnackie po których niezwykłymi pamiątkami są na przykład monumentalne ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Na uwagę zasługują również, jeden z nielicznych w Polsce kościołów obronnych w Ptkanowie oraz kościół p.w. św. Trójcy w Tarłowie gdzie można zadumać się nad znikomością ludzkiego życia, podziwiając stiukowy relief znany jako: „Taniec ze śmiercią”.

W samym Opatowie zaś, mieście w którym krzyżowały się niegdyś ważne szlaki kupieckie, można oglądać wspaniałą kolegiatę p.w. św. Marcina oraz znajdujące się tam dzieło sztuki odlewniczej tzw. „Lament Opatowski”, Bramę Warszawską stanowiącą pozostałości po dawnych potężnych murach miejskich oraz zespół klasztorny o. Bernardynów wraz z późnobarokowym urzekającym wystrojem wnętrza kościoła. Dla zwiedzających udostępniona jest również najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna - średniowieczny labirynt znajdujący się pod miastem. To tylko przykłady miejsc wartych uwagi ze względu zarówno na walory historyczne jak i przyrodnicze w które obfituje powiat opatowski. Wyjątkowa harmonia pomiędzy naturalnymi oraz kulturowymi elementami krajobrazu decyduje o wysokich walorach turystycznych tych miejsc. Jak również łatwa dostępność atrakcji oraz fachowe przygotowanie za pomocą odpowiedniej infrastruktury.