W ramach zajęć z przedmiotów zawodowych uczniowie Technikum Logistycznego w Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie wzięli udział w zajęciach branżowych w AGC Glass Poland - zakładzie produkcyjnym w Opatowie, który jest jednym z pięciu zakładów produkcyjnych w Polsce należących do koncernu AGC Glass Europe, z centralą w Louvain-La-Neuve w Belgii. Zakład produkcyjny w Opatowie specjalizuje się w produkcji szkła zespolonego, fasadowego i hartowanego używanego w budownictwie. Strukturę i prace zakładu przybliżali młodzieży dyrektor do spraw handlowych Pan Mariusz Kamiński i kierownik produkcji Pan Michał Maj. Uczniowie poznawali zasady funkcjonowania całego zakładu począwszy od działu zbierania zamówień, przez linie produkcyjną a skończywszy na jednostce logistycznej zajmującą się przygotowaniem półfabrykatów dla klienta.

Bardzo interesujące było spotkanie w dziale przygotowania produkcji, gdzie pracujące osoby opracowują dokumentację produkcji. To właśnie one są odpowiedzialne za to, by we właściwy sposób zaplanować wykorzystanie surowców i materiałów produkcyjnych. Planowanie ma ogromny wpływ na proces powstawania odpadów produkcyjnych i wpływa na ekonomikę przedsiębiorstwa. Następnie młodzież pod kierunkiem opiekunów i pracowników firmy specjalnie wyznaczonymi drogami wewnętrznymi i przy zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa poruszania się w zakładzie przetwarzania szkła przeszła na dział produkcji. Tam zapoznała się z całą linia produkcyjną; magazynem surowców, działem cięcia szkła, działem malowania szkła, działem zespalania szyb, działem hartowania szkła, działem kontroli jakości, działem kompletacji i magazynowania wyrobów. Ze względu na rodzaj produkcji bardzo ciekawe okazały się rozwiązania jakie stosuje firma w dziedzinie transportu wewnętrznego począwszy od dużych suwnic, przez specjalnej konstrukcji wózki transportowe, czy podajniki rolkowe. Duże zainteresowanie u młodych logistyków wzbudziła praca działu kompletacji i magazynowania towarów gotowych. To miejsce najbardziej kojarzące się z pracą w zawodzie logistyk ponieważ to tu odpowiednie osoby określają jakie elementy i w jaki sposób należy przygotować do transportu do danego klienta. To tu tworzona jest specjalna etykieta logistyczna zawierająca bardzo ważne informacje na temat rodzaju produktu, jednostki transportowej i danych odbiorcy. W czasie oprowadzania młodzież miała możliwość rozmowy i zadawania pytań dotyczących zakresu obowiązków pracowników na poszczególnych stanowiskach. Pojawiły się także pytania odnośnie możliwości i zasad podjęcia pracy w AGC Glass Poland. Spotkanie z prężnie działającym zakładem produkcyjnym na naszym lokalnym rynku pracy to bardzo ciekawy środek dydaktyczny dający wielkie możliwości poszerzania wiedzy zawodowej młodych logistyków.

Jesteśmy bardzo wdzięczni, że lokalni przedsiębiorcy chcą dzielić się swą wiedzą z naszą młodzieżą oraz czynnie uczestniczyć w jej procesie kształcenia – powiedziała Magdalena Gdowska – dyrektor szkoły.