W dniu 20 stycznia w Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie odbył się szkolny etap konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”. Konkurs ten jest organizowany przez Państwową Inspekcję Pracy w szkołach uczestniczących w realizacji programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”. Honorowym gościem konkursu, który zaszczycił mury naszej szkoły był przedstawiciel Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach - Inspektor Pracy Pan Stanisław Golmento. W konkursie wzięło udział 34 uczniów. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 25 pytań testowych z zakresu prawa pracy oraz zasad BHP.

W czasie gdy komisja sprawdzała prace konkursowe uczestnicy, mieli okazję wysłuchać ciekawej prelekcji gościa honorowego na temat prawa pracy oraz zagrożeń czynnikami szkodliwymi, uciążliwymi i niebezpiecznymi jakie występują w środowisku pracy. Po dokonaniu oceny testów komisja wyłoniła zwycięzców. Umiejętności uczniów okazały się bardzo wyrównane. Na pierwszym miejscu z wynikiem 24 punktów na 25 możliwych uplasowało się 7 uczennic, które zostały nagrodzone upominkami ufundowanymi przez OIP w Kielcach. Były to:

Aleksandra Biesiada (klasa I TŻiUG)

Katarzyna Przysucha (klasa I TŻiUG)

Paulina Środa (klasa I TŻiUG)

Katarzyna Baran (klasa I TH)

Patrycja Pierzchała (klasa I TH)

Daria Kusal (klasa III TŻiUG A)

Monika Sajda (klasa III TŻiUG A)

W dogrywce zostały wyłonione 2 uczennice, które będą reprezentowały naszą szkołę na eliminacjach wojewódzkich tego konkursu. Są to:

Aleksandra Biesiada

Daria Kusal

Na zakończenie wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali gratulacje od Pani Dyrektor Magdaleny Gdowskiej i Pana Stanisława Golmento oraz pamiątkowe gadżety w postaci długopisów, książek związanych z BHP. Na uwagę zasługują również słowa przedstawiciela Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, który stwierdził, że: „w tym konkursie nie ma przegranych, ponieważ zdobyta wiedza na pewno przyda się uczniom w przyszłym życiu zawodowym”.