Dnia 20 października młodzież z pierwszej klasy Technikum Logistycznego w Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie uczestniczyła w niecodziennych zajęciach kształcenia zawodowego. Odbyły się one w  Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Firma PKS Ostrowiec Świetokrzyski funkcjonuje już od blisko 70 lat i niezmiennie jest  liderem lokalnego rynku, jeśli chodzi o przewozy osób w ruchu krajowym i międzynarodowym. Zajęcia przybrały formę wycieczki, a prowadzącym tę lekcję był, Kierownik Centrum, Motoryzacji Działu Taboru, Kontroli Technicznej i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Pan Rafał Kowalczyk. Jest to osoba, znająca wszystkie aspekty funkcjonowania firmy transportowej, gwarancja rzetelnej informacji i wiedzy, z której mogli skorzystać uczniowie tego nowego kierunku-technik logistyk w Zespole Szkół Nr1 w Opatowie.

Dzięki uprzejmości firmy, młodzi logistycy poznali cały etap tworzenia i prowadzenia ważnej obecnie usługi logistycznej, jaką jest przewóz drogowy osób i materiałów. Młodzież Technikum Logistycznego poznała pracę poszczególnych komórek organizacyjnych przedsiębiorstwa, począwszy od działu promocji i marketingu, poprzez pracę osoby nadzorującej ruch – dyżurnego ruchu, a skończywszy na zadaniach zespołu obsługi technicznej pojazdów. Uczniowie mieli okazję poznać wzajemne powiązania w strukturze funkcjonowania firmy, a także rodzaj i sposób przepływu informacji w przedsiębiorstwie transportowym. Zapoznali się także z dokumentacją, która jest niezbędna do prowadzenia przez przedsiębiorstwo przewozów pasażerskich (pozwolenia, licencje) i warunkami prawnymi, jakie musi spełnić firma, by ją uzyskać. Wycieczka edukacyjna to bardzo rozwijająca forma uzupełnienia lekcji kształcenia zawodowego prowadzonych w szkole. Dzięki niej młodzi logistycy poznali tajniki ekonomicznego sukcesu gospodarczego dobrze zarządzanych firm oferujących usługi transportowe, tak cennego „towaru”, jakim jest człowiek. Dziękując za miłe przyjęcie i bardzo ciekawe zajęcia mamy nadzieję na współpracę szkoły z firmą PKS Ostrowiec Świętokrzyski. Pomoże ona w przygotowaniu naszej młodzieży do zawodu technik logistyk jako najlepszych i najbardziej poszukiwanych pracowników na lokalnym i krajowym rynku pracy.