Na przełomie sierpnia i września 2016 roku trzech nauczycieli opiekunów technikum mechanizacji rolnictwa w Zespole Szkół Nr1 w Opatowie: Władysław Polit, Mariusz Kowalski, Paweł Weselak wzięło udział w szkoleniu w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe. Szkolenie było organizowane przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie z koordynatorem Markiem Rudzińskim oraz DEULA Nienburg (Dolna Saksonia – Niemcy) reprezentowanym przez Dyrektora Berndta Antelmanna. W szkoleniu brało udział 20 nauczycieli szkół rolniczych z całej Polski. Tematem szkolenia było: „Stosowanie innowacyjnych rozwiązań  i technologii w działalności produkcyjno – usługowej warunkiem rozwoju obszarów wiejskich w Europie”

W jego trakcie nauczyciele zapoznali się z następującymi tematami:
• Aktualny rozwój w rolnictwie i kształceniu,
• Różne źródła energii odnawialnej,
• Ochrona roślin,
• Nowoczesne rozwiązania obniżające zużycie paliwa w ciągnikach,
• Uprawa roślin specjalnych,
• Organizacja produkcji rolniczej i wprowadzanie na rynek własnych produktów,
• Uprawa i przetwarzanie owoców,
• Produkcja pasz dla zwierząt gospodarskich,
• Nowoczesne technologie w produkcji roślinnej,
• Ekologiczne systemy grzewcze,
• Nowoczesne technologie uprawy roli,
• Budownictwo z surowców odnawialnych.

W czasie szkolenia poruszono możliwość współpracy szkól rolniczych w celu doskonalenia nauczycieli oraz możliwości praktyk dla uczniów finansowanych ze środków UE. Oprócz szkoleń nauczyciele brali udział w wycieczkach edukacyjnych do fabryki Amazone         i turystyczno – krajoznawczych, zapoznając się z historią, tradycjami i kulturą regionu. Zwiedzali miasto i region Nienburga i Hanoweru. Na zakończenie szkolenia uczestnicy otrzymali Unijne certyfikaty.