W dniu 1 września 2016 roku o godzinie 9.30 nastąpiło uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017 w Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie, popularnie nazywanym „szkołą na górce”.  Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Magdalena Gdowska wraz z kadrą kierowniczą i przedstawicielem Rady Powiatu panem Tomaszem Świątkiem. Szefowa szkoły w swym przemówieniu złożyła szczególne podziękowania nauczycielom i uczniom za poprzedni rok szkolny, pełen sukcesów związanych z maturą, egzaminami zawodowymi i świetnym naborem.

Następnie wiele ciepłych słów skierowała do uczniów klas pierwszych dziękując za zaufanie  jakim obdarzyło szkołę aż 185 pierwszaków. Pani Dyrektor nawiązała też do kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, uświadamiając młodym ludziom, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest ważnym elementem kształtowania prawidłowej postawy społecznej współczesnego człowieka. W imieniu władz powiatowych i Starosty Powiatowego Bogusława Włodarczyka głos zabrał  przewodniczący Komisji Oświaty Radny Tomasz Świątek, który bardzo dziękował uczniom klas pierwszych za to, że w tej szkole chcą uczyć się konkretnych zawodów i rozwijać swoje talenty. Zaznaczył, że sukces nowego naboru jest sukcesem nie tylko szkoły, ale także Powiatu inwestującego w jej rozwój. „Niezwykle ważne jest to, że pomimo bliskości miast większych niż Opatów i działających tam szkół, młodzi ludzie zostają tu w naszej małej ojczyźnie i w naszych wspaniałych szkołach średnich prowadzonych przez Powiat” - dodał na koniec swego wystąpienia Tomasz Świątek. Po oficjalnym zamknięciu uroczystości uczniowie pełni optymizmu i energii udali się wraz z wychowawcami do swoich sal, by zapoznać się z planem i trybem pracy w nowym roku szkolnym.