W dniu 08.10.2013 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie przeprowadzone zostały wymagane przepisami o ochronie przeciw pożarowej - praktyczne ćwiczenia, w zakresie sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji. Akcją ewakuacyjną kierował Dyrektor Szkoły Pan Tomasz Świątek. Po ujawnieniu zagrożenia szybko dokonał oceny sytuacji i wybrał najkorzystniejszy sposób postępowania. Ewakuowany został cały budynek szkoły. Uczniowie pod nadzorem nauczycieli opuścili pomieszczenia, udali się na miejsce zbiórki dla ewakuowanych, gdzie zostali zebrani w zwarte grupy i otoczeni opieką.

Ewakuowanie 452 osób z budynku szkoły trwało tylko 2 minuty 05 sekund, a zgrupowanie i przeliczenie młodzieży i pracowników 4 minuty 22 sekundy – od momentu ogłoszenia alarmu. Cała akcja zamknęła się w czasie 5 minut 38 sekund i została przeprowadzona bardzo sprawnie, jak stwierdził obecny na ćwiczeniach przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej Pan aspirant sztabowy Janusz Czerwik. Ćwiczenia zorganizowali: Roman Góra – Inspektor ds. BHP, Grzegorz Popek – Społeczny Inspektor Pracy we współpracy z Dyrekcją Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie.