Młodzież Liceum Mundurowego z ZS Nr 1 w Opatowie już po raz kolejny miała zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z komandosem mjr Jackiem Kowalikiem byłym dowódcą oddziału bojowego JW GROM. Z inicjatywy nauczycieli p. Edyty Gwoździk, p. Marka Frejlicha i p. Waldemara Domagały zostały przeprowadzone „Manewry GROM COMBAT 2013". W dniach 03-04.10.2013 uczniom mundurówki dostarczono niecodziennych wrażeń. Podczas spotkania z mjr J. Kowalikiem młodzież miała możliwość wysłuchania historii JS GROM, której twórcą był przyjaciel i dowódca J. Kowalika - gen. S. Petelicki.

Uczniowie obejrzeli film instruktażowy o selekcji do GROM-u, szkoleniach żołnierzy tej elitarnej jednostki oraz misjach, w których mjr Kowalik uczestniczył min. na Haiti, Bałkanach, Iraku i Afganistanie. Kolejnym etapem „Manewrów" było szkolenie, jakie komandos przeprowadził wraz ze swoimi instruktorami z Grupy Reagowania Antykryzysowego. Uczniowie poznawalii doskonalili elementy systemu GROM COMBAT. Ten system walki wręcz, pozwala przyjąć właściwą postawę w sytuacjach kryzysowych. Zwieńczenie wspólnych działań było ognisko integrujące grupę przy wspólnym śpiewie, wspomnieniach i niezwykłych opowieściach.Podsumowując dwudniowe manewry mjr Jacek Kowalik podziękował dyrekcji szkoły za umożliwienie przeprowadzenia takich działań. W swym wystąpieniu stwierdził: „że objęcie patronatem klas mundurowych ZS Nr 1 w Opatowie, podjęta współpraca, wspólne treningi i szkolenia na pewno spowodują, że wielu spośród tych młodych ludzi znajdzie swoje miejsce w służbach mundurowych".