W dniu 27 maja 2014 r. w Zespole Szkół Nr1 w Opatowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie kulturalne – występ rosyjskiej grupy baletowej „ Teatralny Sezon I Hipollino” z Jeżewska na Uralu. Młodzi artyści rosyjscy przedstawili spektakl baletowy opisujący losy zwykłych amerykańskich kolonistów z czasów kalifornijskiej gorączki złota w 1850 r. Choreografia przedstawienia oddawała klimat amerykańskiego Dzikiego Zachodu i oprawiona była atrakcyjną formę współczesnej muzyki rockowej. Rosyjscy artyści ukazali młodzieży, nauczycielom i pracownikom szkoły bardzo wysoki poziom sztuki baletowej łącząc w swym występie taniec klasyczny ze współczesnym.

Po występie starosta opatowski Bogusław Włodarczyk i dyrekcja szkoły gorąco dziękowali tancerzom za wspaniałe przedstawienie, które dowodzi że kultura zbliża narody i buduje przyjaźnie zwłaszcza między ludźmi młodymi. Artystów z Rosji nagrodzono kwiatami, dyplomami, pamiątkami związanymi z naszym krajem a przede wszystkim długimi owacjami braw.