15.05.2014r. młodzież klasy drugiej Technikum Obsługi Turystyki zwiedziła jedną z największych atrakcji Opatowa - Podziemną Trasę Turystyczną. Uczniowie z dużym zainteresowaniem zwiedzali poszczególne sale piwniczne. W trakcie spaceru dawnymi piwnicami kupieckimi z XV-XVI wieku młodzież miała okazję poznać historię założenia miasta oraz czasy jego świetności. Program zwiedzania obejmował poznanie ważnych osobistości wywodzących się z regionu świętokrzyskiego – Wincentego Kadłubka, czy Władysława Jasińskiego, założyciela oddziału partyzanckiego Jędrusie.

Poza wiadomościami historycznymi młodzież miała okazję zobaczyć narzędzia, jakimi posługiwali się mieszkańcy wsi w XIX wieku oraz obejrzeć wystawę garncarstwa i sztuki ludowej. Uczniowie poznali technikę wydobywania krzemienia pasiastego, z którego słynie region świętokrzyski.  Największe wrażenie na zwiedzających wywarła legenda Białej Damy, oraz błąkających się po podziemiach Tatrów. Dla uczniów wizyta w podziemiach była możliwością poznania historii, kultury i sztuki ludowej naszego regionu, poznania zwyczajów życia codziennego polskiej wsi XIX wieku. Dzięki profesionalnej opiece przewodnika pana Jana Ścibisza uczniowie mogli poznać technikę pracy przewodnika turystycznego w praktyce.