Słonecznie, radośnie i patriotycznie uczniowie mundurówki z ZS Nr1 w Opatowie pod opieką wicedyrektor Magdaleny Gdowskiej, p. Edyty Gwoździk, i p. Marka Frejlicha uczcili „Dzień Cichociemnych", który po raz drugi odbył się w Warszawie. Jednostka Wojskowa GROM, Fundacja Żołnierzy Cichociemnych i Fundacja Edukacji dla Bezpieczeństwa zorganizowali obchody tego wspaniałego święta będącego hołdem dla Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZS Nr 1 w Opatowie przyjęli zaproszenie od dowódcy JW GROM pana płk. Piotra Gąstała i 18 maja 2014 roku uczestniczyli w tym wspaniałym święcie. Pierwsza część o charakterze oficjalnym rozpoczęła się na Powązkach Wojskowych, gdzie udały się wszystkie zaproszone delegacje. Kolejnym miejscem był Pomnik Cichociemnych, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Następnie wszyscy udali się na Uroczystą Mszę Św. celebrowaną w kościele wojskowym św. Jacka w Warszawie. Zwieńczeniem tej części uroczystości było spotkanie zaproszonych delegacji w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim z ostatnimi z czterech żyjących Cichociemnych – panem Alojzym Józekowskim i Aleksandrem Tarnawskim, dowódcą JW GROM płk. Piotrem Gąstałem, twórcami Fundacji Żołnierzy Cichociemnych – Anną i Bogdanem Rowińskimi i rodzinami Cichociemnych – m.in. p. Barbarą Piwnik – byłą minister sprawiedliwości ( córką Józefą Piwnika – Topoli i bratanicą „Ponurego" – płk. Jana Piwnika).

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Muzeum Wojska Polskiego , Muzeum Powstania Warszawskiego, Dowództwa Wojska Polskiego i Sił Specjalnych oraz wszystkich wiodących instytucji znajdujących się w Warszawie. Wśród zaproszonych delegacji przedstawiciele ZS Nr1 w Opatowie reprezentowali jedną z dwóch zaproszonych z całej Polski szkół. W tej części uroczystości znalazły się odczyty, prelekcje oraz film ,, Miałam szczęśliwe życie'' poświęcony ,,Zoo'' - jedynej kobiecie wśród żołnierzy Cichociemnych.

Druga część uroczystości przebiegła jako impreza plenerowa o charakterze militarno-historycznym i odbyła się na terenach zielonych przy ul. rtm. Witolda Pileckiego. Młodzież mundurówki ZS Nr1 mogła obejrzeć sprzęt wojskowy należący do GROMu, elementy dawnego i współczesnego uzbrojenia, czołgi i wozy bojowe. Ogromną popularnością cieszyły się przejazdy Hammerami z Komandosami GROMu, pokaz Akcji Bojowej zaprezentowanej przez żołnierzy tej elitarnej jednostki specjalnej. Młodzież podziwiała także skoki spadochronowe organizowane przez JW. GROM i Biuro Operacji Antyterrorystycznych KG Policji. Uczniowie mundurówki uczestniczyli w zawodach łuczniczych, grze terenowej odwołującej się do historii Cichociemnych oraz w dynamicznych treningachm GROM COMBAT. Dwoje uczniów z ZS Nr1 uczestniczyło w Militarnym Treningu Funkcjonalnym – Magdalena Stępień zdobyła I miejsce (w kat. kobiet) i Mateusz Firmanty II (w kat. mężczyzn), natomiast Marcin Kowalski zajął III miejsce w Biegu Cichociemnych wzorowanym na treningu sił specjalnych – „Runnageddon". Tej części święta Cichociemnych towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, w której repertuarze znalazły się najbardziej znane utwory muzyki filmowej.

Młodzież mundurówki, dyrekcja i nauczyciele ZS Nr 1 w Opatowie mieli wspaniałą okazję uhonorować wielkich bohaterów II wojny światowej – Cichociemnych Spadochroniarzy AK, zamanifestować swój patriotyzm i przeżyć fantastyczną przygodę.